Dramatik yenilgi, Dursun Özbek yönetimine yazar

Sezon başında önemli yıldızları kadrosuna katarak Avrupa arenasında başarı hedefleyen Galatasaray, serüvenine Prag’da dramatik biçimde nokta koydu. Dün yine aynı gerçekle yüzleştik. Sisteme ve oyun planına sadık kalan, fizik-kondisyonu üst seviyede ‘teknik direktör’ takımlarına karşı çaresiz kalıyoruz. Şampiyonlar Ligi’ne havlu attığımız Kopenhag maçını gözünüzün önüne getirin. Evet Sparta Prag, Galatasaray’ın kadro değeri olarak 4’te 1’i. Üstelik 3 önemli oyuncusundan da yoksun sahaya çıktılar.

Ancak Priske öyle bir sistem oturtmuş ki, kimin forma giyip giymediğinin pek önemi kalmıyor. Futbol okullarında ders okutulacak cinsten 3-5-2’den başarılı pasajlar sundular. İki kanattaki atletik, fiziksel dayanıklılığı yüksek oyuncular ve orta sahada agresif presle temsilcimize mukavemet ettiler.

Özellikle Preciado’ya ayrı bir parantez açmak lazım. Rams Park’taki ilk maçta 1 gol, 1 asistle yıldızlaşan Ekvadorlu futbolcu, dün de açılış golüne imza attı. Bununla da kalmadı, Kerem Aktürkoğlu ve Zaha gibi önemli oyuncuların bulunduğu kanadı kusursuza yakın savundu. Bir dönem Manchester United’da forma giyen ve İngiliz devinin zaferler kazanmasında önemli rol oynayan vatandaşı Antonio Valencia’yı andırıyor. Süper Lig devlerine duyurulur… Öyle astronomik akçeli, mali anlamda kulübün geleceğini karartacak transfer yapmanıza gerek yok. Sparta’nın 2 milyon euro bonservis bedeliyle Genk’ten renklerine kattığı Preciado misal teşkil etsin.

Galatasaray’a gelince… Sarı-kırmızılı takım, ilk yarıda son derece öz güvenli, kompakt, sahada ne yaptığını bilen bir görüntü ortaya koydu. İkinci yarının başından 65. dakikaya kadar olan bölümde Çek ekibinin yaptığı etkili baskı, sarı-kırmızılı oyuncuları hataya zorladı. 70’te VAR incelemesi sonrası Kaan Ayhan’ın oyundan atılması, maçın belki de turun kırılma anıydı. Bu dakikadan sonra ipler tamamen ev sahibi ekibin eline geçti. Fizik gücü ve kondisyonu üst seviyede olan takımlara karşı 10 kişi oynamak gerçekten büyük bir handikap. Okan Buruk’un final bölümünde Zaha, Tete ve Carlos Vinicius dokunuşları ile aldığı riskler akim kaldı. Nitekim bireysel hatalardan da kaynaklanan üst üste yenilen gollerle temsilcimiz Avrupa defterini erken kapadı.

Şunun da altını çizmek gerek… Galatasaray yönetiminin Köhn’ü oldukça geç transfer etmesi ve dolayısıyla UEFA listesine yazdıramaması sorgulanmalı. Orta saha orjinli Berkan’ın mecburen sol bekte görev yapması ve bu bölgedeki kritik hataları da turun kaybedilmesinde önemli faktörlerden biri oldu. Bu önemli kusur da Okan Buruk’a değil, Dursun Özbek yönetimine yazar.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx