Kripto Para Şirketinden Yüzmilyonlarca Dolarlık Bitcoin Davası!

Bu yılın başlarında iflas başvurusunda bulunan kripto para kredi firması Genesis Global Capital, ödenmemiş kripto kredileriyle ilgili bir anlaşmazlıkta ana şirketi Digital Currency Group’a (DCG) karşı yasal işlem başlattı ve kripto endüstrisinde devam eden kargaşaya katkıda bulundu. İşte detaylar…

Kripto para şirketi Genesis, DCG’ye dava açtı

Genesis Global Capital, DCG’nin Mayıs ayında ödenmesi gereken yüz milyonlarca dolar ödenmemiş kredi borcu olduğunu iddia ediyor. Toplamda 18.000 bitcoin’in üzerinde olan krediler başlangıçta 2019’da bir “ana kredi sözleşmesi” kapsamında oluşturuldu. Genesis daha sonra bu borcu, DCG’nin geri ödemediği iddia edilen 11 Mayıs 2023 vade tarihli sabit vadeli bir krediye dönüştürdü. Genesis’i temsil eden avukatlar, Kasım 2022’de iki taraf arasında “tadil edilmiş ve yeniden düzenlenmiş bir ana kredi sözleşmesi” imzalandığını da açıkladı. Ancak, kredilerin ödenmemiş olması Genesis’in yasal yollara başvurmasına neden oldu. Bu iddialara cevaben DCG sözcüsü şunları söyledi:

Genesis, UCC ve DCG ile varılan prensip anlaşmasını belgelemeye devam edebilmemiz için ciro davasını durdurmayı kabul etti. Bir hoşgörü anlaşmasını belgeliyoruz ve kısa süre içinde mahkemeye sunmayı bekliyoruz. Bu noktada, fonların dağıtımını başlatacağız ve Genesis alacaklıları için önemli bir iyileşme yolunda ilerlemeye devam edeceğiz.

Genesis’in mali sorunlarının arkasında geçen yılki çöküşler var

Genesis Global Capital’in mali sorunları, geçen yıl kripto hedge fonu Three Arrows Capital ve borsa FTX’in çöküşlerinden kaynaklanıyor ve bu da Ocak ayında iflas başvurusunda bulunmasına yol açtı. Şirketin alacaklılarına milyarlarca borcu var ve DCG ile olan bu yasal savaş, mali sıkıntılarına daha da karmaşıklık katıyor. Bu yasal anlaşmazlık DCG ve Genesis Global’in dahil olduğu tek anlaşmazlık değil. Exchange Gemini Temmuz ayında DCG ve CEO’su Barry Silbert’e dava açarak onları “alacaklılara karşı dolandırıcılıktan” sorumlu olmakla suçladı. Gemini’nin kurucu ortağı Cameron Winklevoss da Silbert’e Gemini’nin Earn müşterilerine borçlu olduğu 640 milyon doları ödemesi ya da yasal işlemle karşı karşıya kalması için bir ültimatom verdi.

Genesis, dört kredi kapsamındaki 500 milyon dolarlık BTC ve yaklaşık 117 milyon dolar değerindeki 4.550 Bitcoin de dahil olmak üzere varlıkların geri alınmasının, devam eden iflas işlemlerindeki konumunu güçlendireceğini umuyor. Bununla birlikte, DCG’nin kademeli ödemeler yapması halinde davaları düşürmeye istekli olduğunu belirtti. Kripto endüstrisi olgunlaştıkça yasal zorluklar ve düzenleyici incelemelerle karşı karşıya kalmaya devam ediyor ve Genesis ile DCG arasındaki bu dava, alandaki karmaşıklıkların ve anlaşmazlıkların en son örneği.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx