Hareketli gece: Kürecik Üssü karıştı… Konsolosluğa havai fişek

Malatya Büyükşehir Belediyesi yanında toplanan bir grup, İsrail’in hastane saldırısına tepki gösterdi. Türk ve Filistin bayrakları sallayan grup, İsrail aleyhine çeşitli sloganlar attı.

Grup daha sonra araçlarıyla konvoy yaparak Akçadağ ilçesindeki Kürecik Radar Üssü’ne doğru yola çıktı.

Kürecik yol ayrımında jandarmanın geçişlerine izin vermediği grup ile güvenlik güçleri arasında gerginlik yaşandı.

Malatya Valisi Ersin Yazıcı, İl Emniyet Müdürü Arif Çankal ile İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ercan Altın bölgeye gelerek sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle görüştü.

Grup daha sonra dağıldı.

İSTANBUL’DAKİ KONSOLOSLUK BİNASINA HAVAİ FİŞEK ATILDI

İsrail’in abluka altındaki Gazze’de el-Ehli Baptist Hastanesi’ni bombalamasının ardından binlerce vatandaş, akşam saatlerinde ellerinde Filistin bayraklarıyla Beşiktaş’taki İsrail Başkonsolosluk binasının önüne geldi.

Hastanenin bombalanmasına tepki gösteren katılımcılar, İsrail aleyhine sloganlar attı.

Konsolosluğu çevreleyen güvenlik bariyerlerini aşmak isteyen göstericilerle polis ekipleri arasında zaman zaman arbede yaşandı. Güvenlik güçleri kalabalığı dağıtmak için biber gazı kullandı. Gösteri sırasında havai fişek ve taş da atıldı.

KUR’AN-I KERİM OKUNDU

Alanda, Gazze’deki el-Ehli Baptist Hastanesi’ne yapılan saldırıda hayatını kaybedenler için Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi.

Trafiğe kapatılan caddede çevik kuvvetin de aralarında bulunduğu polis ekipleri geniş güvenlik önlemi aldı.

Sabaha karşı yağmurun başlamasının ardından vatandaşlar İsrail Başkonsolosluğunun önünden ayrılırken, emniyet görevlilerinin Başkonsolosluk önündeki nöbeti sürüyor.

BEYOĞLU’NDA TKP’LİLER PROTESTO YAPTI

Türkiye Komünist Partisi (TKP) üyeleri, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını Beyoğlu’nda protesto etti.

Şişhane’de toplanan grup, “İşgalciler her zaman kaybeder”, “Filistin halkı yalnız değildir” ve “Katil İsrail, katil ABD” sloganları attı.

TKP Merkez Komitesi üyesi Senem Doruk İnam, grup adına yaptığı basın açıklamasında, Filistin’in haklı mücadelesinde her zaman yanında olduklarını söyledi.

İsrail’in Filistin topraklarında yıllardır şiddet uyguladığını belirten İnam, “Gördüklerimiz, yaşadıklarımız karşısında boğazımız düğüm düğüm oluyor. Biz buradayken, bu konuşmayı yaparken 2 milyonu aşkın Filistinlinin üzerine bombalar yağmaya devam ediyor. Binlerce kadın, çocuk bir haftayı aşkın bir süredir bir katliamla karşı karşıya. Sular kesik, elektrik yok, salgın hastalıklar kol geziyor. Hastaneler bombalanıyor.” dedi.

İnam, İsrail’in işgalinin insanlık suçu olduğunu kaydederek, Filistin halkının direnişini meşru ve haklı bulduklarını dile getirdi.

Bu mücadelenin bağımsız ve egemen bir Filistin devleti kurulana kadar devam edeceğine dikkati çeken İnam, “Bu gerçekleşene kadar Filistin halkının eylemleri sonuna kadar meşru olacak ve meşru kalmaya devam edecek.” diye konuştu.

Gruptakiler, konuşmaların ardından meşale yakıp, İsrail aleyhine slogan attı.

Bursa, Eskişehir, Balıkesir, Kütahya, Çanakkale ve Bilecik’te toplanan vatandaşlar, Gazze’deki el-Ehli Baptist Hastanesi’ne yönelik saldırıyı protesto etti.

İsrail’in abluka altındaki Gazze’de el-Ehli Baptist Hastanesi’ni bombalamasının ardından Bursa’da vatandaşlar, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda toplandı.

Türkiye ve Filistin bayraklarıyla meydana gelenler, “Katil İsrail Filistin’den defol”, “Bursa’dan Gazze’ye direnişe bin selam” sloganları atarken zaman zaman tekbir de getiriyor.

ANKARA

Bazı sivil toplum kuruluşları (STK) ve siyasi partiler, İsrail’in Gazze’deki hastane saldırısını, İsrail’in Ankara Büyükelçiliği konutunun önünde protesto etti.

Genç Birlik, Milli Türk Talebe Birliği (MTTB), Anadolu Gençlik Derneği (AGD), Genç Memur-Sen, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, öncülüğündeki bazı STK’ler ile Yeniden Refah Partisi, Saadet Partisi ve Hür Dava Partisi (HÜDA-PAR) temsilcileri, saldırı haberinin ardından İsrail’in Ankara Büyükelçiliği konutu önünde toplandı.

“Hamas’a selam, direnişe devam” sloganı atan grup zaman zaman tekbir getirdi. Büyük Filistin bayrağı getiren protestocular, okunan Kuran-ı Kerim-i dinledi. Protestoculara, yoldan araçlarıyla geçenler de kornalarını çalarak destek verdi.

– “Özgür Filistin’i istiyoruz”

Grup adına açıklamalarda bulunan Saadet Partisi TBMM Grup Başkanı Selçuk Özdağ, İsrail Büyükelçisinin istenmeyen adam ilan edilmesini talep ettiklerini söyledi. Özdağ, “Özgür Filistin’i istiyoruz, Kudüs bağımsız olsun istiyoruz.” diye konuştu.

Gruptakilerin, zaman zaman elçilik konutuna gösterdiği tepkiler nedeniyle açıklama esnasında taşkınlık yaşanmamasını isteyen Özdağ, vatandaşların dualar ile Filistin halkına destek olmasını beklediklerini dile getirdi.

Öte yandan İsrail’in Ankara Büyükelçilik konutuna girmek isteyen gruba, polis ekipleri müdahale etti.

Grubun dağılmaması üzerine konutun önüne toplumsal olaylara müdahale aracı TOMA getirildi, bölgeye özel harekat ekipleri sevk edildi.

ESKİŞEHİR

İsrail’in Gazze’deki hastane saldırısı Eskişehir’de vatandaşlar tarafından protesto edildi.

Vilayet Meydanı’nda bir araya gelen sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, üyeleri ve vatandaşlar, İsrail’in saldırılarına tepki gösterdi. Alandaki vatandaşlar ellerinde Türk ve Filistin bayrakları ile İsrail aleyhine sloganlar attı.

Gazze’deki saldırılarda hayatını kaybedenler için sela okunarak dua edildi.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Genel Sekreteri Durmuş Aydın, yaptığı konuşmada, İsrail’in 11 gündür gerçekleştirdiği saldırılar nedeniyle bir katliam ve dram yaşandığını söyledi.

Memur-Sen İl Temsilcisi İbrahim Akar da alandaki vatandaşlara hitap etti.

Protestoya AK Parti İl Başkanı Süleyman Reyhan, Eskişehir İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Derneği Başkanı Mehmet Şirin Aslan da katıldı.

İstanbul’da McDonald’s’a “İsrail” tepkisiGüncel

BALIKESİR

İsrail’in abluka altındaki Gazze’de hastaneyi bombalamasının ardından Balıkesir’de vatandaşlar, Zağnos Paşa Camii Meydanı’nda toplandı.

Gazze’deki saldırılarda hayatını kaybedenler için sela okunarak dua edildi.

Alandaki vatandaşlar ellerinde Türk ve Filistin bayrakları ile İsrail aleyhine sloganlar attı.

Vatandaşlar, Kur’an-ı Kerim tilaveti sonrası 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na kadar sloganlar atarak yürüdü.

Odatv bombalanan hastanenin kıyısından bildiriyor: Bombalarla düşen bildirim…. Savaş ortasında sivil yaşamGüncel

KÜTAHYA

Kütahya’da Zafer Meydanı’nda toplanan bazı sivil toplum kuruluşu üyeleri, hastane saldırısı nedeniyle İsrail’i protesto etti.

Atatürk Bulvarı’nda yürüyüşe geçen grup, İsrail aleyhine sloganlar attı.

Yürüyüş sonunda saldırıda hayatını kaybedenler için Kur’an-ı Kerim okundu, İl Müftüsü İrfan Açık dua etti.

Dünyanın gözü önünde: İsrail hastane vurdu… Yüzlerce ölü varDünya

ÇANAKKALE

Çanakkale’de aralarında İHH, Türkiye Gençlik Vakfı, Eğitim Bir Sen, Cihannüma Derneği, İlim Yayma Cemiyeti ve Anadolu Gençlik Derneği’nin de yer aldığı sivil toplum kuruluşlarının üyeleri, İskele Meydanı’nda toplandı.

Üzerinde “Fetih Yürüyüşü” yazılı pankart taşıyan protestocular, İskele Meydanı’ndan Kordonboyu’ndaki Truva Atı’na yürürken “Kahrolsun İsrail”, “Gazze’ye selam direnişe devam”, “Oluk oluk kan aksa kurtulacak El Aksa”, “İnsanlık uyuma kardeşine sahip çık” sloganları attı.

İHH İnsani Yardım Vakfı Çanakkale Şube Başkanı Numan Yaşar, grup adına yaptığı açıklamada, İsrail’in yaptığı soykırımı lanetlemek, Filistinlilerin yanında olduklarını göstermek için alanlarda olduklarını dile getirdi.

BİLECİK

Bilecik Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan vatandaşlar, saldırı nedeniyle İsrail’e tepki gösterdi.

Milli İrade Platformu adına Tahir Karaaslan açıklamada bulundu.

Karaaslan, Filistinlilere desteklerini ilan etmek için toplandıklarını belirterek, saldırıyı kınadıklarını dile getirdi.

KAYSERİ

Kayseri’de toplanan vatandaşlar, Gazze’deki el-Ehli Baptist Hastanesine yönelik saldırıyı protesto etti.

Vatandaşlar, ellerinde Türkiye ve Filistin bayrakları ile Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı.

Hastanenin bombalanmasına tepki gösteren katılımcılar, “Katil İsrail Filistin’den defol” sloganı atarken zaman zaman tekbir de getirdi.

Sivil toplum kuruluşları temsilcileri, yaptıkları konuşmalarda İsrail’e tepki göstererek, bu zulmün bir an önce sona ermesini istedi.

Vatandaşlar, Kur’an-ı Kerim tilavi ve okunan duanın ardından dağıldı.

TRAKYA

Edirne’de Saraçlar Caddesi’nde toplanan bir grup “Kahrolsun İsrail” ve “Aksa tufanı İsrail’i yakacak” sloganları atarak Selimiye Meydanı’na kadar yürüdü.

Burada Cihannüma Derneği Edirne İl Başkanı Ataman Alkan, Anadolu Gençlik Derneği Edirne Şube Başkanı Abdülhamit İriş ve İHH Edirne Temsilcisi Abdülkadir Akdi konuşma yaparak İsrail’in saldırılarını kınadı.

Saldırılarda ölen kişiler için dua edildi, Kur’an-ı Kerim okundu.

Tekirdağ ve Kırklareli’nde de vatandaşlar İsrail’in hastaneye saldırısına tepki gösterdi.

SİVAS

Sivas’ta vatandaşlar, ellerinde Türkiye ve Filistin bayrakları ile Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı.

Hastanenin bombalanmasına tepki gösteren sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, İsrail’e tepki göstererek, zulmün bir an önce sona ermesini istedi.

NİĞDE

Niğde’de Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan vatandaşlar, ellerinde Türkiye ve Filistin bayraklarıyla saldırıya tepki gösterdi, İsrail aleyhine sloganlar attı, tekbir getirdi.

Sivil toplum kuruluşları temsilcileri, yaptıkları konuşmalarda İsrail’e tepki göstererek, saldırılan sonlandırılmasını istedi.

Protesto gösterisinin sonunda alana getirilen İsrail bayrağı yakıldı.

Vatandaşlar, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dua okunmasının ardından dağıldı.

GAZİANTEP

Gaziantep Demokrasi Meydanı’nda bir araya gelen vatandaşlar, İsrail’in Gazze’deki hastane saldırısına tepki gösterdi.

Vatandaşlar, Türk ve Filistin bayrakları sallayıp tekbirler getirerek “Kahrolsun İsrail”, “Filistin’e selam”, “Katil İsrail Gazze’den defol” sloganları attı.

ŞANLIURFA

Şanlıurfa’da Rabia Meydanı’nda bir araya gelen vatandaşlar, ellerinde Türk ve Filistin bayraklarıyla, tekbir getirip tevhit ederek İsrail aleyhine sloganlar attı.

Siverek ilçesinde de İsrail’i protesto eden vatandaşlar, saldırıda hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldı.

KAHRAMANMARAŞ

Kahramanmaraş’ta, sosyal medya üzerinden yapılan çağrıyla, ellerinde Türk ve Filistin bayraklarıyla Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi önünde toplanan vatandaşlar, tekbirler getirerek sloganlar attı.

Grup, basın açıklamasının ardından araç konvoyu yaparak dağıldı.

MALATYA, ADIYAMAN, KİLİS

Malatya Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan vatandaşlar, İsrail’i protesto etti. Türk ve Filistin bayrakları sallayan vatandaşlar, çeşitli sloganlar attı, araçla konvoy yaptı.

Adıyaman’da bir araya gelen vatandaşlar da Demokrasi Parkı’nda İsrail’i protesto etti.

Kilis Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan vatandaşlar ise Filistin’deki katliamın bir an önce sonlandırılmasını istedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx