Eksozom Kök Hücre Nedir?

Eksozomlar, hücrelerimizin vücudumuza salınım yaptığı lipit yapıda zara sahip, genetik bilgiler, büyüme faktörleri ve proteinleri taşıyan 30-150 nanometre çapında çok küçük keseciklerdir. Hücrenin 1/1000’i boyutundadırlar.

Eksozomlar, hücreler arası iletişimi sağlar, yakın ve uzak hücreler arasında hücre içi bilgilerin önemli düzenleyicileri olan molekülleri taşırlar.

Eksozomlar, rejeneratif tıp alanında, hücre yenilenmesi ve tamirinde yüksek potansiyele sahiptirler.

Eksozom kök hücre ne işe yarar?

Eksozomların ana işlevi, uyarılara karşı verilen cevapları ve sinyal moleküllerini serbest bırakarak hücreler arası iletişimi iyileştirmektir.

Eksozomlar; bir takım genetik bilgileri, proteinleri ve reseptörleri hücreler arasında aktararak hücre davranışını değiştirebilirler. Bu özellikleri sayesinde hücre çoğaltmasında ve doku yenilenmesinde etkili olurlar.

Eksozomlar; inflamatuar proteinleri baskılayıp, antiinflamatuar proteinleri ise uyararak inflamatuan azaltıcı etki gösterirler.

Eksozomlar; fibroblast, endotel hücreleri, keratinosit ve spesifik endojen progenitör hücrelerin (ata hücreler) çoğalmasını ve hasarlı bölgeye göç etmesini uyararak rejeneratif etkinlik gösterirler.

Yapılan çalışmalarda mezenkimal kök hürelerden elde edilen eksozomların, hastalık ya da yaralanma sonucu hasar görmüş dokularda meydana gelen apoptozu (programlanmış hücre ölümü) azalttığı gösterilmiştir.

Eksozomlar; doku yenilenmesini normal çapraz kollajen bağ yapısını arttırarak sağlar. Yara izlerinde azalma sağlayarak normal dokuya daha yakın bir iyileşme sağlar.

Eksozom kök hücre tedavisi kaç seans uygulanır?

Eksozom tedavisi genellikle tek seans olarak uygulanır. 

Uygulmadan 30 dakika kadar önce hastanın cildi temizlenerek lokal uyuşturan krem sürülür. Enjeksiyon ile dermis tabakasına uygulanan işlem sonrasında hasta sosyal veya iş hayatına anında devam edebilir.

İşlem sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Uygulama sonrasında 24 saat boyunca cilde herhangi bir baskı veya sıvı muamelesi yapılmamalıdır. 24 saat sonrasında ise ılık duş almak uygundur. 72 saat boyunca ise makyaj vb. kozmetik maddelerin ve işlemlerin cilde uygulanmaması gerekmektedir. Estetik işlemlerin iste 3 hafta sonrasında yapılması gerekmektedir. 

Ne zaman etki göstermeye başlar?

Hedef bölgeye yerleşip, elastin ve kollajen üretmeye başlaması ve cildin yavaş yavaş diriliğini kazanması enjeksiyondan sonra 4-6 hafta sonrayı bulur.

Eksozomların klinik kullanım alanları nelerdir?

Eksozomlarının kullanılabileceği diğer alanlar:

• Leke Tedavisi

• Akne Skarı Tedavileri

• Atopik Dermatit/Egzama

• Yara İyileşmesi

• Yanık Tedavisi

Eksozomlarının cilt gençleştirmede (anti-aging) etkisi nedir?

Kök hücre kaynaklı eksozomlar, rejeneratif kabiliyeti nedeniyle vücudun yaşlanan dokularını eski haline getirmek için kullanılabilir. Yaşlanma belirtileri, cildin kendini yenileyememesi nedeniyle ortaya çıkar, eksozomlar cildin elastikiyetini ve gücünü korumaya yardımcı olabilir.

Eksozom tedavisi ne kadar sürmektedir?

Eksozom kök hücre tedavisi yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Seans sonrasında gündelik hayatınıza devam edebilirsiniz.

Instagram

Facebook

Bu makalede öne sürülen fikir ve yaklaşımlar tamamıyla yazarlarının özgün düşünceleridir ve Onedio’nun editöryal politikasını yansıtmayabilir. ©Onedio

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx