Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Ankara’da; Erdoğan, resmî törenle karşıladı

T24 Haber Merkezi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye’ye resmî ziyarette bulundu. Aliyev’i, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan törenle karşıladı. 

Aliyev’in bulunduğu makam aracını, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önündeki caddede karşılayan süvariler, araca protokol kapısına kadar eşlik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aliyev’i külliyenin ana giriş kapısında karşıladı. Erdoğan ve Aliyev’in tören alanındaki yerlerini almasının ardından iki ülke milli marşları çalındı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Muhafız Alayı Tören Kıtası’nı “merhaba asker” diyerek selamladı.

Tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayrakların ve askerlerin de yer aldığı törende, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Bandosu tarafından Azerbaycan Zafer Marşı da çalındı.

 

Törende, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, Ankara Valisi Vasip Şahin ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Akif Çağatay Kılıç da yer aldı.

Erdoğan ve Aliyev, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi merdivenlerinde Türkiye ve Azerbaycan bayrakları önünde gazetecilere poz verdi.

Baş başa görüşmeye geçen Erdoğan ve Aliyev, heyetler arası görüşmeye başkanlık edecek, ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ayrıca resmî temaslarda bulunmak üzere geldiği Ankara’da Anıtkabir’i ziyaret etti.


Fotoğraf: AA

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx