“Aşırı Yoksulluk İçinde Yaşayan Kişi Sayısı Kaç?” Sorusuna Çalışma Bakanı’ndan Gelen Asgari Ücret Cevabı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’a ‘Aşırı yoksulluk içinde yaşayan kişi sayısı kaç?’ sorusunu yönelttiği komisyonda verilen cevapları aktardı.

CHP’li Vekil Gürer, Bakan Işıkhan’a “Aşırı yoksulluk içinde yaşayan kişi sayısı kaç?” soruna aldığı yanıtı basın toplantısıyla açıkladı.

Bakan Işıkhan, ‘Asgari ücret 11 bin 402 liradır. Bu kapsamda çalışıp aşırı yoksulluk veya açlık sınırı içinde yaşayan kişi bulunmamaktadır’ derken Vekil Gürer yanıta tepki gösterdi. Kirayla birlikte elektrik, su, ulaşım gibi giderlerin hesaba katılmasıyla ülkenin önemli bir bölümünün aşırı yoksulluk içinde olduğunu söyledi.

Bakan Işıkhan’ın açlık sınırı ve yoksulluk sınırının ne olduğunu bilmediğini söyleyen Gürer, “Bugün asgari ücretle Ankara’da, İstanbul’da ev kirası vermek olası değil” derken, “Elektrik, su, ulaşım gibi farklı giderleri dikkate aldığınızda ülkenin önemli bir bölümü aşırı yoksulluk içinde” ifadelerini kullandı.

TÜRK-İş’in Ankara’dan hesapladığı verilerle açlık sınırı Ekim ayında 13 bin 684 TL olurken, Kasım ayı başında açıklanan İstanbul Planlama Ajansı’nın İstanbul’da Yaşamanın Maliyeti hesabında aylık 45 bin 956 TL gerektiği görüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx