Adalet Bakanı Tunç, Çağlayan Adliyesi’nde: 6 savcı görevlendirildi

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Çağlayan Adliyesi’ndeki silahlı saldırının ardından adliyeye geldi. Tunç, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Soruşturma kapsamında bir başsavcıvekili ve 5 cumhuriyet savcısının görevlendirildiğini kaydeden Tunç, saldırı düzenleyen 3 kişiden 2’sinin öldürüldüğünü, birinin yaralı yakalandığını bildirdi.

Yılmaz Tunç şunları kaydetti: “Bugün saat 11.32 sıralarında Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’na bir saldırı girişiminde bulunuldu. Bir terör saldırısı girişimi oldu. Öncelikle ben hain terör saldırısını gerçekleştiren teröristleri lanetliyorum. Adliye çalışanlarımıza, yargı camiamıza ve milletimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Adalet sarayının ‘C’ kapısından önce ‘D’ kapısından girmek isteyen iki terörist orada polislerin GBT kontrol sırasında, tabii terörist oldukları anlaşılınca polislerden kaçmak istiyorlar. ‘D’ kapısından kaçarak bu bulunduğumuz noktadaki ‘C’ kapısına geliyorlar ve ‘C’ kapısında güvenlik noktasındaki polislerimizle girilen çatışma neticesinde iki terörist etkisiz hale getiriliyor. Tabii o çatışma sırasında 4 vatandaşımız da yaralanıyor. Vatandaşlarımızdan birisi hastaneye kaldırılmıştı hastanede vefat etti. 3 polisimiz bu çatışmada yaralanıyor. Yaralı polislerimiz ve yaralı olan vatandaşlarımızın sağlık durumları iyi. Hastanelerde tedavi altına alınmış durumdalar. Ben buradan yaralı polislerimize ve yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Vefat eden vatandaşımıza da Allah’tan rahmet diliyorum. Burada kahraman polisimiz gerçekten güvenlikte bekleyen adliye kapısında bekleyen güvenlik güçlerimizin özellikle kararlı bir şekilde, kahramanlığıyla ve dikkatli davranmasıyla hain bir terör saldırısı, faciaya neden olmadan önlenmiş oluyor. Ben buradan polislerimizi, güvenlik güçlerimizi tebrik ediyorum.

Şu anda adli soruşturma tüm detaylarıyla beraber devam ediyor. Soruşturmada bir başsavcı vekilimiz ve 5 cumhuriyet savcımız görevlendirildi. Çeşitli gözaltılar var. Ve bu gözaltılar çerçevesi içerisinde adli soruşturma sürmeye devam edecek.”

34 KİŞİ GÖZALTINDA

Adalet Bakanı Tunç, olayla ilgili gözaltına alınanlar olduğunu ifade ederek, “Şu anda 34 gözaltı var. Tüm detaylarıyla soruşturma 5 cumhuriyet savcımız ve bir başsavcı vekilimizin koordinasyonunda devam ediyor. Üç polisimiz yaralandı. Durumları iyi. Hastanede tedavi ediliyorlar. 4 vatandaşımız yaralanmıştı. Vatandaşlarımızdan biri hastanede vefat etti. Diğer 3 vatandaşımızın hastanede sağlık durumları iyi, hayati tehlikeleri yok. Bir vatandaşımız, bir kadın vatandaşımız hayatını kaybetti. Allah’tan rahmet diliyorum. Yakınlarına da bir kez daha baş sağlığı diliyorum” diye konuştu.

‘AKRABALIK BAĞI TESPİT EDİLEMEDİ’

Yılmaz Tunç, saldırganların daha öncede yargılanıp ceza alındığı yönünde gelen soruya “Tüm bunlar tüm teröristlerin üzerinde yakalananlar, tüm detaylarıyla hepsi adli soruşturma kapsamında incelenmeye devam edecek. Şimdi bir akrabalık bağı tespit edilemedi değerli arkadaşlar. Bu iki teröristle ilgili emniyetimizin de yaptığı çalışmalar ve adliyede de bunların suç kaydıyla ilgili çalışmalar hepsi titizlikle sürdürülüyor. Bahsettiğiniz terörist etkisiz hale getirilen erkek terörist, 2004 yılında silahlı terör örgütü üyeliğinden ceza alan birisi ve 15 yıl cezaevinde cezası infaz edilmiş olan birisi. 15 yıl cezasını terör örgütü üyeliğinden çektikten sonra cezası biten biri. Kadın teröristte yine terör örgütü üyeliğinden davası Yargıtay’da devam eden birisi. O da o dosya bakımından 4 yıl 2 ay cezaevinde tutuklu kalan birisi. Ablasının ya da kardeşinin de bugün itibariyle aynı terör örgütü üyeliğinden ağır ceza mahkemesinde yani bu adliyede duruşması söz konusuydu. Bu belki o hain emellerine ulaşmak için kapıdan girebilselerdi belki orada daha büyük bir terör eylemine girişmiş olabileceklerdi. Tüm bunlar önlenmiş oldu. Ben kahraman polislerimizi bir kez daha tebrik ediyorum değerli arkadaşlar. Yani burada çok dikkatli davranarak hem burada büyük bir terör eylemini önlemiş oldular. Tabii yaralanmaları pahasına bunu yaptılar. Kendilerine de geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Milletimize yargı camiamıza geçmiş olsun” dedi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx