Zelenskiy: Şehirlerimiz Hiroşima’nın harabe resimlerini hatırlatıyor

Japonya’daki G7 Liderler Zirvesi’ne katılan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy Hiroşima’daki Barış Anıtı ziyareti sırasında “Düşman nükleer olmayan silahlar kullansa da Rus bombaları ve toplarıyla yerle bir olan şehirlerimiz Hiroşima’nın harabe resimlerini hatırlatıyor” dedi.

Şehirlerimizi Hiroşima’yı hatırlatıyor

Japonya’nın Hiroşima kentinde yapılan G7 Liderler Zirvesi’ne sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile birlikte atom bombası trajedisine tanıklık eden Hiroşima’daki Barış Anıtı Parkı’nı ziyaret etti. Anıt Park’ında konuşan Zelenskiy, “Düşman nükleer olmayan silahlar kullansa da Rus bombaları ve toplarıyla yerle bir olan şehirlerimiz Hiroşima’nın harabe resimlerini hatırlatıyor” diyerek Rusya tarafından ele geçirilen toprakları geri almaya kararlı olduklarını vurguladı.

“Bu kadar cesur olmasaydık, bize yönelik Rus soykırımı başarılı olabilirdi”

Rusya’nın Bakhmut şehrini ele geçirdiği iddiasını yalanlayan Zelenskiy, atom bombasının hedefi olan Hiroşima’nın günümüzde “canlı gözüken modern bir şehir” olduğunu belirterek, Bakhmut şehrinin de gelecekte yeniden yapılandırılacağı sözünü verdi. “Bu kadar cesur olmasaydık, bize yönelik Rus soykırımı başarılı olabilirdi” diyen Zelensky, Moskova’nın savaş suçları işlediğini savunarak, “Şu anda Rus esaretinde olan insanlarımızı geri getirmenin hayalini kuruyoruz. Bunlar savaş esirleri, siviller, sınır dışı edilmiş yetişkinler ve kaçırılan çocuklar. Kazanmayı hayal ediyoruz. Zaferimizin ardından barışın hayalini kuruyoruz” şeklinde konuştu.

Dünya gündemi masaya yatırılmıştı

ABD Başkanı Joe Biden, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un yanı sıra Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in katılımıyla gerçekleşen G7 Liderler Zirvesi geçtiğimiz Cuma günü başlamış ve 3 gün sürmüştü. Zirvede küresel ekonomi ve güvenliğin yanı sıra dijitalleşme ve teknoloji gibi konular da masaya yatırılmıştı.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir