Türkiye’nin imzaladığı 4 milletlerarası antlaşma Resmi Gazete’de

Azerbaycan’la 11 Kasım 2021’de imzalanan Balıkçılık Alanında İşbirliği Mutabakatı’na nazaran iki ülke, balıkçılık ve su eserleri yetiştiriciliği alanında siyasetleri ve pratik uygulamaları koordine edecek.

Taraflar ayrıyeten balıkçılık ve su eserleri yetiştiriciliğiyle ilgili kurum ve kuruluşlarında faaliyet gösteren balıkçılık uzmanlarına yönelik eğitimler düzenleyecek, uzman değişimi yoluyla deneyim paylaşımında bulunacak.

Mutabakatla iki ülke ortasında Balıkçılık Ortak Komitesi kurulmasına da karar verildi.

Türkiye ile Kamboçya ortasında 2018’de imzalanan Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunmasına Ait Mutabakat’a nazaran taraflar, birbirinin yatırımcılarına karşı hiçbir ayrımcı tavır içinde olmayacak ve üçüncü ülke yatırımcılarının sahip olduğu haklardan en elverişlisini uygulayacak.

Ayrıyeten iki ülke, birbirinin yatırımcılarını ülkelere girişinde ve süreksiz ikamet müracaatlarında elverişli olarak kıymetlendirecek.

Ruanda ile imzalanan Güvenlik İşbirliği Mutabakatı ise iki ülke ortasında cürmü tedbire, hatanın soruşturulması, kara para aklama ve kaçakçılık üzere hudut aşan hatalar, yasa dışı hususların üretimi ve kaçakçılığı, yasa dışı göç, kimi eserlerin yasa dışı ticareti ve terörle gayret üzere alanlarda iş birliğini öngörüyor.

Buna nazaran taraflar hudut aşan kabahatlerde hareketler, hata örgütleri ve yapılanmaları ile cürüm örgütlerinin dış ilişkileri hakkında birbirleriyle bilgi paylaşımında bulunacak.

Muahedeye bahis cürümlerle ilgili kişi bilgisi, doküman ve istihbarat bilgi paylaşımı yapacak taraflar ayrıyeten muahedede yer alan birtakım hatalarla ilgili tuttukları raporlar ve risk raporlarının değişimini de yapacak.

Taraflar, değişimi yapılan dokümanların kaybolması, çalınması, imhası ile ferdî dataların yetkisiz şahıslarca görülmesine karşı da gerekli önlemleri alacak.

Brezilya’yla 2017’de imzalanan Hava Ulaştırma Mutabakatı’na nazaran ise iki ülkenin tayin ettiği hava yolu şirketleri, muahedeyi imzalayan ülkeler üzerinde iniş yapmaksızın uçma hakkı, duraklama hakkı ve yolcu indirip alma haklarına sahip olacak.

İki ülkenin hava araçları kimi vergilerden de muaf tutulacak. Birtakım alanlarda alınan güvenlik tedbirleri dışında transit uçuşlar ise kolay denetimlerin akabinde yapılacak.

Muahedede havacılık güvenliği, sertifikaların tanınması, yabancı çalışanın durumu, seyahat dokümanlarının güvenliği ve rekabet üzere alanlarda da hususlar yer aldı.

İki ülke ortasında yapılan mutabakat Memleketler arası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) tarafından da tescil edilecek.

Related Posts

‘AK Parti aile partisi olduğu için istifa ettim’

Batman’da Hasankeyf Belediyesi Başkanvekili Abdullah Tarhan, “Çocuğumu işe almadıkları için istifa ettiğim dedikoduları yayılmış. Çocuğum işsiz …

Adana’da hidroelektrik santralin kapaklarında erkek cesedi bulundu

Merkez Yüreğir ilçesi Ali Hocalı Mahallesi’ndeki Yüreğir Hidroelektrik Santrali çalışanları, kapaklarda bir ceset olduğunu fark etti.Görevlilerin …

Bayram Bektaş: Eyüpspor’u en iyi şekilde analiz ediyoruz

Bayram Bektaş ve Futbol Gelişim Direktörü Batu Kaplan, basın mensuplarıyla bir araya geldi. İlk olarak Altay maçını değerlendiren Teknik Direktör …

Ankara’daki YHT Garı’nda dev vurgun: Kolin, Cengiz ve Limak’a milyon dolarlar aktı!

Ankara’da imali tamamlanan ve 2016’da hizmete başlayan Ankara YHT Garı için 14 yıllık yolcu garantisi verildi. Seyahat başına 1 buçuk ABD Doları …

Ahmet Hakan’dan İmamoğlu’na: ‘Kıyamam ben sana, yeniden mağdur mu oldun’

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, tarihi Paşabahçe Vapuru’nun Kent Çizgileri tarafından onarımı yapılmasıyla Hürriyet …

Salman Rüşdi’ye yönelik taarruza reaksiyon gösteren İngiliz muharrir JK Rowling’e mevt tehdidi

Hint asıllı İngiliz muharrir Salman Rüşdi’nin geçtiğimiz Cuma günü ABD’nin New York kentinde katıldığı bir konferans sırasında bıçaklı taarruza …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.