Türkiye’nin ilk yerli gözlem uydusu fırlatılamadı!

Türkiye, uzay ve havacılık alanında dünyanın önde gelen ülkeleri arasına girmek istiyor. Keza uzun vadeli yatırım planları ve projelerinde de bunu net bir şekilde görüyoruz. Bugün de ilk ilk yerli gözlem uydusu İMECE için sabah saatlerinde bir fırlatma planlanıyordu. Ancak işler yolunda gitmedi.

Türkiye’nin ilk yerli gözlem uydusu İMECE fırlatması ertelendi!

Türkiye’nin ilk yerli gözlem uydusu İMECE, bugün sabah saat 9:30’da Elon Musk’ın uzay ve havacılık şirketi SpaceX’in Falcon 9 roketiyle fırlatılacaktı. Fakat olumsuz hava koşulları nedeniyle fırlatma yarın aynı saate ertelendi.

SpaceX tarafından yapılan açıklamada Kaliforniya’daki Space Launch Complex 4E’den Transporter-7 görevini gerçekleştirecek olan Falcon 9 roketinin hava koşulları nedeniyle ileri tarihe ertelendiği, en geç yarın aynı saatte fırlatmanın gerçekleşeceği söylendi.

Bunun ardından Tübitak da sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

“İMECE uydumuzu yörüngesine taşıyacak Falcon 9 roketinin operasyonundan sorumlu SpaceX firması, fırlatmayı bugün yapmanın mümkün olmadığını resmi olarak bildirmiştir. Şu an itibariyle bir gün ertelenen fırlatmanın kesin tarih ve saati bilahare bildirilecektir.”

İMECE uydusu nedir, nasıl çalışır?

İMECE, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirildi. Metrealtı çözünürlükte görüntü çekme kabiliyetine sahip. 2017 yılında başlayan proje, 6 yılda gelecek nesil uydu platformlarına temel oluşturacak önemli kazanımlar elde etti.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı (SBB) ve TÜBİTAK 1007 programı ile desteklenen, Milli Savunma Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı koordinasyonu ile yürütülen proje kapsamında geliştirilen İMECE Uydusu, yörüngedeki testleri tamamlandıktan sonra Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine dahil olacak.

Fırlatma başladığında canlı izlemek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir