Türkiyede ilk sırada yer alıyor! 10 ayda 2,7 milyon lira…

Paylaş

Masa, koltuk, sıra, sandalye ve amfi sisteminin yapıldığı meslek lisesinde aynı zamanda Aksaray Organize Sanayi Bölgesi’ndeki işletmelerle gerçekleştirilen protokollerle, fabrikaların talepleri doğrultusunda bazı parçalar üretiliyor.

Paylaş

Makine Bölümü’nde 5 yıldır Mercedes-Benz Türk Kamyon Fabrikasının üretim hattındaki dişli, kuka robot tutucuları, bazı aparatlar, şaft test cihazı parçaları gibi imalatların da yapıldığı lise, adeta fabrika gibi çalışıyor. Üretilen parçalar, OSB’deki firmalar aracılıyla Mercedes fabrikasına gönderiliyor.

Paylaş

İmzalanan protokol kapsamında Mercedes ve diğer firmalarda staj görme imkanına sahip öğrenciler, mezun olduktan sonra da aynı fabrikalarda iş imkanı buluyor.

Türkiye’de öğrencilerine en fazla ödeme yapan döner sermaye işletmeli okullar arasında ilk sıralarda yer alan lise, yılın ilk 10 ayında 2,7 milyon lira kazandı. Okul Müdürü Raif Yalçın, AA muhabirine, lisenin, değişik alanlarında döner sermaye çalışması yaptığını söyledi.

Paylaş

Okulda 8 bölümün bulunduğunu belirten Yalçın, şöyle konuştu: “Motor, Bilişim, Mobilya, Elektrik-Elektronik, İnşaat Teknolojisi, Tesisat, Metal ve Makine bölümlerinde 1700 öğrencimiz var. Açık lise kapsamında da 300 öğrencimiz var.

“SİMÜLATÖRLÜ EĞİTİMLERİ ARTIRDI” 

Okulumuz Türkiye’de sayılı okullardan bir tanesi. Mercedes-Benz’in katkılarıyla okulumuz donanım açısından oldukça iyi bir konumda. Ahiler Kalkınma Ajansından aldığımız desteklerle laboratuvarlarımızı geliştirdik, simülatörlü eğitimlerimizi artırdık.”

Paylaş

Yalçın, Mercedes-Benz Türk Kamyon Fabrikasıyla yapılan protokol kapsamında 11 ve 12. sınıf öğrencilerini staj için buraya gönderdiklerini ifade etti.

Geçen seneyle birlikte mezun 400’e yakın öğrenciyi Mercedes’e işçi olarak yerleştirdiklerini anlatan Yalçın, şunları kaydetti: “Mezun hiçbir öğrencimiz açıkta kalmıyor. Okulumuzda ürettiğimiz parçalar, sanayideki firmalar aracılığıyla Mercedes’e gönderiliyor.

Paylaş

Mercedes’in dışında da ülke çapında tanınmış markalara da parça gönderiyoruz. Makine Bölümü’müzde Mercedes-Benz Türk Kamyon Fabrikasının üretim hattında kullanılan 200 çeşit parçanın üretimi yapılmakta.

Paylaş

OSB’deki diğer büyük fabrikaların da istediği bazı parçaları üretiyoruz. Öğrencilerimizi aranan eleman olarak sektöre kazandırmaktayız. Döner sermaye kapsamında aldığımız işlerle çocuklarımızı sektöre uygun bir şekilde yetiştirmek gayreti içerisindeyiz. Hastane, üniversite ve okullarımızın da çeşitli işlerini yapıyoruz.”

Paylaş

Öğrencilerden Ramazan Kuş ise haftada 2 gün Mercedes-Benz Türk Kamyon Fabrikasında staj, 3 gün de okulda eğitim gördüğünü dile getirdi.

Kuş, “Amacım, okulu bitirdikten sonra Mercedes’te iş hayatımı devam ettirmek. Okulda gördüğüm dersleri fabrikada kamyonların üzerinde işliyoruz. Bizim gelişmemiz için çok yararlı oluyor.” diye konuştu.

Motor Bölümü 11. sınıf öğrencisi Yiğit Koyuncu da mühendis olmayı hedeflediği için bu liseyi seçtiğini, okulda hem ders işlediklerini hem de mesleki alanda eğitim gördüklerini söyledi.

AA

meslek lisesi mercedes benz imalat

Related Posts

ÇKS müracaatlarını artık E-Devlet üzerinden alınacak

Yeni uygulanacak Çiftçi Kayıt Sistemi ile ilgili açıklamalarda bulunan Malatya Tarım ve Orman Malatya Vilayet Müdürü Tahir Macit, yeni sistemle …

İnanılmaz Tahmin: Bu 5 Altcoin Yeni Milyonerler Doğurabilir!

Kripto para piyasası son birkaç ayda önemli düşük seviyeye tanık oldu. Kripto paralar 2022’nin ilk yarısındaki muazzam kayıplar yaşadı. Ancak …

Bakanlıktan öğrencilere büyük müjde! Harçlıklarını devlet verecek: Ailelere nizamlı olarak ödeme yapılacak!

Enflasyondaki artış birçok eserde fiyat hareketliliğine neden oldu. Bilhassa dolar kurunun tarihi düzeylere ulaşması vatandaşın belini büktü …

Mustafa Varank: Türkiye, bölgesel bir teknoloji merkezi olma potansiyeline sahip

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 12’nci Türkiye Yatırım Konferansında iştirakçilere Türkiye’deki imkanları sıralayacak, yatırım yapmaya …

A101 bugünü spor günü ilan etti! İşte A101 22 Eylül aktüel kataloğu

Ülkemizde en sevilen üç büyük marketten biri olan A101 bugün getirdiği eserler ile yeniden tüketicinin muhtaçlığını karşılayıp, beğenisini …

İsviçre’den Türkiye’ye altın ihracatı 9 yılın zirvesinde

İsviçre’nin Türkiye’ye altın ihracatı ağustos ayında Haziran 2013’ten bu yana görülen en yüksek seviyeye çıktı. İsviçre gümrük idaresi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.