Rachid Ghezzal: Onlarla oynayacağım için çok heyecanlıyım

Beşiktaş’ın Cezayirli futbolcusu Rachid Ghezzal, siyah-beyazlı kadronun hamle çizgisine Cenk Tosun, Jackson Muleka ve Wout Weghorst’u transfer etmesinin kendisini sevindirdiğini söyledi.

Siyah-beyazlı grubun Avusturya’da yaptığı yeni dönem kampında AA muhabirinin sorularını cevaplayan Ghezzal, gerçekleştirilen transferlerin muvaffakiyet isteğini ortaya koyduğunu lisana getirdi.

“Kulübün başarılı olma isteğini bu çeşit düzgün isimlerle göstermesi çok değerli.” diyen Ghezzal, şunları söyledi:

“İyi oyuncular geldi, kimi yeterli oyuncularımız da gitti. Bu sene yeni gelen oyuncuların kimilerini aslında tanıyorum. Onlarla oynayacağım için çok heyecanlıyım. Birlikte çalışma fırsatı bulacağız, yaklaşık bir ay antrenman yapacağız, hazırlık maçları oynayacağız. Bu süreçte birbirimizi daha âlâ tanıyacağız ve daha güzel bir ahenk oluşturacağız. Çok kaliteli isimler geldi ve bu yüzden ben sahiden memnunum. Beşiktaş zati her vakit yeterli isimler alan büyük bir kadro. Bir arada çalışıp, lige en uygun halde başlayacağız. Bir defa yaşadığım şampiyonluğu tekrar yaşamak için hakikaten çok heyecanlı ve hırslıyım.”

Yeni dönemi coşkuyla beklediğini söyleyen Cezayirli oyuncu, “Transferlerimizin hepsiyle oynayacağım için heyecanlıyım. (Romain) Saiss’i evvelce tanıyorum. Cenk’i (Tosun) de tanıyorum. Şampiyon olduğumuz sene bir arada oynamıştık. Evvelce oynadığım, alışık olduğum ve birbirimizi tanıdığımız için Cenk’in gelmesi beni sevindirdi. Yalnızca yeni gelenler değil, şu an kadroda olanlar, mukavele uzatanlar ve gençler de var. Bu dönem öncesi önemli manada çok heyecanlı ve coşkuluyum. Çok âlâ bir dönem geçireceğimize inanıyorum. Önümüzdeki dönem bizimle birlikte olacak gençler var. Kimileri alanda misyon alacak. O yüzden tam ekip olarak önemli manada düzgün işler yapacağımızı biliyorum.” diye konuştu.

“Bu dönem çok gol atan bir grup olacağız”

Yeni transferlerden Wout Weghorst’un hava topu hakimiyetindeki yüksek istatistiğine dikkat çeken Ghezzal, “Hücum manasında daha farklı varyasyonlarla, daha farklı taktiklerle gol aramamız bizim için çok değerli olacak. Daha fazla talih bulacağız, daha fazla fırsat yakalayacağız. Onun bu istatistiği çok kıymetli. Doğal ki öteki oyuncularımızın da katkısıyla, bence bu dönem çok gol atan bir ekip olacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Beşiktaş’ın geçen sezonki performansını pahalandıran Ghezzal, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Spesifik olarak kimi şeyleri açıklamak, nedenler sunmak güç. Geçen döneme çok uygun oyuncular transfer ederek başladık. Çok büyük beklenti vardı. Ferdî olarak da ben hem kendimden hem gruptan çok daha fazla âlâ şey ve muvaffakiyet bekliyordum. Beşiktaş her girdiği kulvarda şampiyonluk için en üst düzeyde yarışır. Bu esasen Beşiktaş’ın tabiatında vardır. Tahminen bu çok yeterli, çok kaliteli oyuncularla alanda bir ahenk yakalayamadık. İstenilen düzeyde âlâ oynayamadık. O yüzden kimi şeyler güç oldu. Doğal ki Şampiyonlar Ligi süreci çok zordu. O kulvarda makûs bir süreç geçirmemiz, bizi zihinsel olarak bir manada aşağı çekti. Trabzonspor’un ligde çok âlâ gitmesi de etkiledi. Tüm bu faktörler birleşince, geçen dönem makus geçti lakin ekip olarak daima en uygununu vermek zorundayız.”

“Batshuayi ve Larin hakkında asla makus bir şey söyleyemem”

Beşiktaş’a transfer olduğu birinci dönemde ligi 17 asistle tamamlayan, geçen dönemi ise 7 asistle bitiren Ghezzal, eski kadro arkadaşları Michy Batshuayi ve Cyle Larin’in bu bahiste suçlamadığını söyledi.

Forvet bölgesinde oynamanın sıkıntı olduğunu vurgulayan siyah-beyazlı oyuncu, şunları kaydetti:

“Bir evvelki dönemde yaptığım 17 asist, şahane bir sayıydı. Geçen sene 7 asistim oldu. Evet düşüş var fakat rastgele bir halde ‘Şu yüzden oldu.’ diye bir açıklama yapamam. Bana düşen alanda elimden gelenin en uygununu yapmak. Geçen yıl grup olarak düzgün değildik. Bu herkesi etkiledi. Kıymetli olan son dakikaya, son ana kadar uğraş etmek. Bu dönem daha uygununu yapacağımı biliyorum. Tek başıma yapmam da kâfi değil. Futbol birlikte oynanan kolektif bir oyun olduğu için muvaffakiyet da birlikte kazanılır. Kadro düzgünse ben de başarılıyım. Kadro berbatsa ben de başarısızım. İki yıl evvel inanılmaz bir dönem geçirmiştik. Yani şampiyon olduğumuz dönem önemli manada işler rayında gitmişti. Aboubakar ve Larin yeterli dönem geçirmişlerdi. Kadro düzgündü. Paslarım da gole dönüştü. Yaptığımız her şey işe yarıyordu o vakit. Bahtımız yanımızdaydı. Batshuayi ve Larin çok yetenekli, kaliteli oyuncu. Kimi durumlardan yararlanamadılar, gol atamadılar. Olağanda atacakları gollerdi. O kalitede olmalarına karşın büsbütün şanssızlıktan kaçırdıkları goller vardı. Geçen dönem asist sayımın düşük olması asla Batshuayi ve Larin’le alakalı değil. Futbolda bunlar olur. Geçen dönem aslında ekip olarak berbattık. Forvet, bence futboldaki en güç mevki. Zira âlâ bir mesleğiniz varsa, sizden beklenti çok artıyor. Beklenti çok arttığı için de birtakım durumlarda reaksiyonla karşılaşabiliyorsunuz. Ben geçen sezonki kadro arkadaşlarım Batshuayi ve Larin hakkında asla makûs bir şey söyleyemem. Çok yetenekli, kaliteli oyuncular. Her şeylerini verdiler. Bazen gol kaçabiliyor, olmayabiliyor. Ellerinden geleni yaptılar. Çok yeterli karakterli, âlâ oyuncular. Taraftarımız da geçen sene bizi çok âlâ destekledi. Başarısızlık olmasına karşın geçen dönem çok güzel gayret ettiler bizim için, takviye oldular.”

“Başarılı olacağıma inanıyorum”

Siyah-beyazlı grubun teknik yöneticisi Valerien Ismael’in bu dönem oynatmayı planladığı 3-4-3 sistemindeki kendi rolü ile ilgili konuşan Ghezzal, “Her sisteme ahenk sağlamak zorundayız. 3-4-3 sisteminde bu dönem on numara durumunda daha çok oynayacağımı düşünüyorum. Daha özgür formda atak oyuncularımıza durum oluşturmaya çalışacağım.” açıklamasında bulundu.

Yeni misyonunda daha çok çaba edeceğini anlatan Ghezzal, “Tabii bunun bir de topsuz tarafı var. Topsuz oyunda da grupla bütünlük manasında belli vazifelerim var. O yüzden hocamızın bana vereceği her misyonu layıkıyla yerine getirebileceğime inanıyorum. Şu an kadronun bu sisteme nasıl ahenk sağlayacağı, sistemin gruba uygunluğu kıymetli. Ben de burada hocamın bana vereceği vazifeleri en düzgün biçimde yapacağımı biliyorum. Mesleğim boyunca genelde sağ kanatta oynadım. On numara natürel ki benim için farklı durum lakin bu sistemde hocamın vereceği her vazifesi grup için yerine getireceğim. Bunda da başarılı olacağıma inanıyorum.” biçiminde konuştu.

Siyah-beyazlı grubu gençleştirme projesine değinen Ghezzal, bu projede kendilerine de vazife düştüğünü belirterek “Bence bu çok mantıklı ve güzel bir proje. Ben de zati Olimpik Lyon’un bu şekil bir projesinden gelmiş oyuncuyum. Genç kadrolardan gelmiş biriyim ve kulübümüzün yaptığı bu proje çok yanlışsız. Fakat genç oyuncuların çok çalışması lazım. Çok yetenekli oyuncular var. Biz de büyükleri olarak onlara profesyonel mesleğin güç olduğunu, fedakarlık gerektirdiğini, çok çalışmaları gerektiğini aktarmalıyız. Onlar da bunun şuuruyla çok çalışarak yeteneklerini geliştirmeliler.” değerlendirmesinde bulundu.

Yeni dönem öncesi siyah-beyazlı taraftarlara bildiri veren başarılı oyuncu, şunları kaydetti:

“Rosier iki yıl evvel geldiğinde, ‘İnşallah Beşiktaş şampiyon.’ demişti. Ben de onu söyleyebilirim. Kelamını vereceğim tek şey; alanda savaşan, her vakit her şeyini veren bir grup görecekleri. Yeni oyuncularımız ve yeni bir sistemimiz var. Önümüzde bir ay var. Aslında çok kısa bir mühlet değil ve bir ay içerisinde güzel hazırlanacağız. Yeterli adapte olacağız. Esasen Beşiktaş olarak biz her maça kazanmak için çıkacağız. Onlara sabredin diye bir istekte bulunamam zira her şeyin en güzelini hak ediyorlar. Biz onlara en düzgününü vermek için savaşacağız. Bunun kelamını veriyorum.”

Avusturya kampını kıymetlendiren Ghezzal, “İstanbul’daki hazırlık süreci ile egzersizler buraya gelmeden evvel hayli ağır ve ağır geçmiş. Ben de daha yeni katıldım. Sıkı ve ağır egzersizlere başladım. Döneme çok âlâ bir giriş yapmak için çok çalışmalıyız. Esasen buradaki herkes, her oyuncu çalışmaya hazır. Kamp ortamı çok uygun. Düzgün bir kadro ruhu var. O yüzden her şey çok düzgün gidiyor. Beşiktaş zati kulüp kültürü gereği daima bir aile ortamına sahiptir. Biz oyuncular olarak burada birbirimizi kardeş olarak görüyoruz. Aile olarak gördüğümüzü de yeni katılan her oyuncuya hissettiriyoruz. O yüzden her vakit gruptaki arkadaşlık ortamı en üst düzeyde.” halinde görüş belirtti.

Uzun yıllar İstanbul’da yaşamak istediğini aktaran Ghezzal, “İstanbul’da yaşamak benim ve ailem için çok keyifli. Zati Müslüman bir ülke Türkiye. Bu manada da adaptasyonum çok düzgün oluyor. Yani her şey şahane, eksiksiz. Umarım uzun yıllar İstanbul’da yaşarım.” dedi.

Beşiktaş’ta çalıştığı teknik adamları tek bir söz ile anlatması istenen Cezayirli futbolcu, Sergen Yalçın için “Efsane”, Lider Karaveli için “Tutku”, Valerien Ismael için “Hırs” sözünü kullandı.

Kurban Bayramı bildirisi da paylaşan Ghezzal, “Tüm Müslüman alemine, herkese güzel bayramlar diliyorum. Umarım kestikleri kurbanlar Allah tarafından kabul edilir. Aileleriyle, sevdikleriyle çok yeterli bayramlar diliyorum herkese.” diye konuştu.

Related Posts

Ahmet Davutoğlu’ndan yıllar sonra gelen itiraf: Keşke AK Parti’ye veda ederken o konuşmayı yapmasaydım

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, katıldığı bir canlı yayında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, Ak Parti’den ayrılma …

Sığınmacıları haber yapan tutuklu Hasan Tolga Balcılar gazeteci hastaneye kaldırıldı

Osmaniye’de sığınmacı kampından kaçan Afganların haberini yapan, ardından halkı kin ve nefrete sürükleme suçundan tutuklanan açlık grevindeki …

530 böceğin sergilendiği müzeye yoğun ilgi

Orman varlığını artırmak amacıyla yoğun ağaçlandırma çalışmaları yürüten ve çıkan yangınlarda daha fazla alanın yanmaması için cansiparane görev …

Diyarbakır’da araba takla atıp diğer bir aracın üzerine düştü: 4’ü çocuk 10 yaralı

Kaza, Kayapınar ilçesi Mahabad Bulvarı 75. Yol üzerinde meydana geldi. Edinilen bilgilere nazaran, 21 ABR 276 plakalı araba kavşaktaki kaldırıma …

Avrupa Birliği Gazze’deki ateşkesten şad

Mısır’ın ateşkesteki kolaylaştırıcı rolünün takdirle karşılandığı söz edilen açıklamada, sivillerin vefatıyla ilgili kapsamlı soruşturma daveti …

Mustafa Yalçıner: ODTÜ’ye ‘Devrim’ yazısı Türkiye’nin muhtaçlığını vurgulamak için yazıldı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) rektörlüğünün engellemek istediği mezuniyet merasimi evvelki gün İhtilal Stadyumu’nda gerçekleştirildi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.