Powell’dan yüksek enflasyona karşı ‘faiz artırımına devam’ sinyali

ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell, Fed’in siyaset faizini 75 baz puan artırmasının akabinde basın toplantısı düzenledi.

Enflasyonu düşürme taahhütlerini yineleyen Powell, bunun için hızla hareket ettiklerini, hem gereksinim olan araçlara hem de fiyat istikrarını yine sağlamak için gereken kararlılığa sahip olduklarını vurguladı.

Powell, iktisadın son iki buçuk yılda çok şey yaşadığını ve dirençli olduğunu kanıtladığını belirterek, “Herkese yarar sağlayan güçlü bir iş gücü piyasası şartlarına sahip olmak istiyorsak, enflasyonu yüzde 2 gayemize indirmemiz kaide.” dedi.

“TÜKETİCİ HARCAMALARINDAKİ ARTIŞ DEĞERLİ ÖLÇÜDE YAVAŞLADI”

İş gücü piyasasının çok derecede sıkı ve enflasyonun çok yüksek olduğuna dikkati çeken Powell, bu çerçevede Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) siyaset faizini 75 baz puan artırdığını ve devam eden artışların uygun olacağının kestirim edildiğini kaydetti.

Powell, son harcama ve üretim göstergelerinin yumuşadığına dikkati çekerek, “Tüketici harcamalarındaki artış, kısmen düşük harcanabilir gerçek gelir ve daha sıkı finansal şartlar nedeniyle kıymetli ölçüde yavaşladı.” diye konuştu.

İş gücü talebinin çok güçlü olduğuna işaret eden Powell, iş gücü piyasasının devam eden gücünün talebin sağlam kalmaya devam ettiğini gösterdiğini aktardı.

“EKONOMİK FAALİYETTEKİ YAVAŞLAMAYA KARŞIN TALEP GÜÇLÜ KALMAYA DEVAM EDİYOR”

Powell, enflasyonun uzun vadeli yüzde 2 maksadının epey üzerinde kalmaya devam ettiğini belirterek, “Genel ekonomik faaliyetteki son yavaşlamaya karşın, toplam talebin güçlü kalmaya devam ettiği, arz kısıtlarının beklenenden daha büyük ve daha uzun sürdüğü ve fiyat baskılarının geniş bir mal ve hizmet yelpazesinde besbelli olduğu görülüyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Fed Lideri Powell, birtakım emtia fiyatlarında son devirde yaşanan düşüşe karşın ham petrol ve öteki emtia fiyatlarında Ukrayna’daki savaştan kaynaklanan artışın akaryakıt ve besin fiyatlarını artırarak enflasyon üzerinde üst istikametli ek baskı yarattığını kaydetti.

Yüksek enflasyonun değerli zorluklar getirdiğinin farkında olduklarını belirten Powell, yüksek enflasyonun oluşturduğu risklere karşı son derece dikkatli olduklarını ve enflasyonu yüzde 2 maksadına düşürmeye büyük kıymet verdiklerini bildirdi.

“ALIŞILMADIK DERECEDE BÜYÜK BİR ARTIŞ DAHA UYGUN”

Powell, faiz artırımının yanı sıra para siyaseti duruşunu sağlamlaştırmada değerli bir rol oynayan bankanın bilançosunun boyutunu kıymetli ölçüte küçültme sürecine devam ettiklerini lisana getirdi.

Gelecek aylarda enflasyonun düştüğüne dair ikna edici deliller arayacaklarını belirten Powell, faiz artışlarının suratının gelen bilgilere ve iktisadın gelişen görünümüne bağlı olmaya devam edeceğini vurguladı.

Powell, “Gelecek toplantımızda alışılmadık derecede büyük bir artış daha uygun olsa da bu, artık ve o vakit ortasında aldığımız bilgilere bağlı olacak bir karar.” dedi.

Fed Lideri Powell, para siyaseti duruşu daha da sıkılaştıkça, kümülatif siyaset ayarlamalarının ekonomiyi ve enflasyonu nasıl etkilediğini değerlendirirken, artış suratını yavaşlatmanın uygun olacağını tabir etti.

Bu sürecin trendin altında bir ekonomik büyümeyi ve iş gücü piyasası şartlarında bir ölçü yumuşamayı içermesinin olası olduğunu belirten Powell, lakin bu sonuçların fiyat istikrarını yine sağlamak ve uzun vadede azamî istihdam ile istikrarlı fiyatlar elde etmek gayesiyle taban hazırlamak için gerekli olduğunu anlattı.

“BUGÜN YAPTIĞIMIZDAN DAHA BÜYÜK BİR ATAK YAPMAKTAN ÇEKİNMEYİZ”

Konuşmasının akabinde basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Powell, toplantıda daha güçlü bir faiz artışının gündeme gelip gelmediğine ait bir soru üzerine, datalar ışığında 75 baz puanlık bir artışın hakikat büyüklük olduğuna karar verdiklerini lisana getirdi.

Powell, “Komite uygun olduğu sonucuna varırsa, bugün yaptığımızdan daha büyük bir atak yapmaktan çekinmeyiz.” dedi.

Fed Lideri Powell, enflasyon hayal kırıklığı yaratmaya devam ederse daha agresif hareket etmeye hazır olduklarını tekraren söylediklerini hatırlattı.

Son faiz artışlarının kıymetli ve süratli olduğunu aktaran Powell, lakin tesirinin şimdi tam hissedilmediğini kaydetti.

“BİR NOKTADA YAVAŞLAMAK UYGUN OLACAK”

Her toplantıda bilgilere bakarak karar vereceklerini vurgulayan Powell, gelecek yıl için faiz aralığına ait öngörüde bulunamadıklarını, çok fazla belirsizlik olduğunu tabir etti.

Powell, bir noktada yavaşlamanın uygun olacağını, fakat o noktanın ne vakit olduğuna şimdi bir karar vermediklerini belirtti.

Ekonominin resesyona girip girmediğine ait sorulara ise Powell, “ABD iktisadının şu anda resesyonda olduğunu düşünmüyorum.” karşılığını verdi.

Powell, büyümenin bu yıl yavaşlayacağını belirterek, enflasyonu düşürmeye odaklandıklarını aktardı.

Jerome Powell, iktisatta “yumuşak inişe” giden yolun açıkça daraldığını ve daha da daralabileceğini aktardı.

Related Posts

Dolarda 60 Liraya Hazır Olun! Selçuk Geçer Kriz Tarihini Açıkladı! O Tarihe Kadar Bozdurmayın

Piyasa Uzmanı Selçuk Geçer Dolar/TL kuruna ait çarpıcı varsayımlarda bulundu. Yaşanan yükselişlerin sebebini para siyasetlerine bağlayan Geçer …

Yeni tarım modeli geliyor! Hem taze hem ucuz olacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, “kent tarımı” modeliyle kentlerde taze ve ucuz zerzevata erişimin sağlanmasını hedeflerken yeni destekleme modeliyle de …

OBASE borsada ne vakit süreç görecek? Borsa İstanbul’dan OBASE için açıklama geldi

Obase bilgisayar Borsa İstanbul’dan açıklama geldi. Açıklama da;“Obase Bilgisayar ve Danışmanlık Hizmetleri Ticaret A.Ş.’nin (Şirket) 14.000.000 …

Sadr destekçileri Yeşil Bölge’yi bastı

Irak’ın başkenti Bağdat’ta Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr yanlıları, hükümet binaları ve yabancı misyon temsilciliklerinin bulunduğu Yeşil …

Korkmaz Mutfak Eşyaları Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ve 2 şirkete daha soruşturma

Korkmaz Mutfak Eşyaları Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Gençler Mesken Araç ve Gereçleri Pazarlama Ticaret Anonim Şirketi ve Punto Sağlam …

Karabat: Para bitti, arsa yağması başladı

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, AK Parti’nin arazi satışlarını hızlandırdığını söyledi. “Arazi yağmaları çok geniş” diyen Karabat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.