Nebati: Gaye 81 vilayetten 81 marka kooperatif çıkarmak

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a giden Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bir otelde düzenlenen “Halkbank Üreten Bayanlar Buluşması”na katıldı.

Nebati, yaptığı konuşmada, ülkede bayan girişimcilerin sayısının her geçen gün arttığını belirterek, bunun yarınlara her bakımdan daha itimatla bakılmasını sağladığını söyledi. Bu kapsamda tarih ve medeniyetler kenti Diyarbakır’da bir ortaya gelinmesine vesile olan Halkbank’ın yöneticilerine, çalışanlarına ve bilhassa Genel Müdür Osman Arslan’a teşekkür eden Nebati, Halkbank’ın üreten bayanın bankası olma yolunda muvaffakiyetle ilerlemeyi sürdürdüğünü bildirdi.

Halkbank’ın misyonunu, hedefini eksiksiz bir halde yürüttüğüne işaret eden Nebati, ülkede fabrikalarda, hastanelerde, tarlalarda, okullarda, ofislerde yahut meskeninde çalışarak üreten, çocuklarının geleceği için ter döküp emek veren tüm bayanları samimiyetle selamladığını belirtti.

‘KADINLARIMIZ KIYMETLİ BİR ROL ÜSTLENECEK’

Bakan Nebati, son 20 yıldır ülkenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde esaslı bir değişim geçirdiğine işaret ederek, sanayi, ulaşım ve sıhhat altyapısı geliştirilirken eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması, istihdam piyasasının uygunlaştırılması, girişimcilik ve AR-GE ekosisteminin oluşturulması bakımından da çok kıymetli adımlar atıldığını söyledi.

Ülke nüfusunun yaklaşık yarısını bayanlar oluştursa da erkeklere kıyasla bayanların ekonomik hayata iştirakinin sonlu kaldığını bildiklerini, gördüklerini anlatan Nebati, bayanların toplumsal ve ekonomik hayata daha fazla katılmasına kıymet verdiklerini vurguladı.

Nebati, bu doğrultuda sağladıkları dayanak ve teşviklerle de ağır uğraş gösterdiklerini lisana getirerek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Kadınlarımızın iktisattan siyasete, ticaretten toplumsal hayata iştiraklerinin her alanda artması ülkemizi daha ileri düzeylere taşıyacak, daha güçlü bir Türkiye’nin inşasında bayanlarımız değerli bir rol üstlenecektir lakin elbette ki bayanlar toplumsal, kültürel ve fıtri bütün bağlarından koparılarak yalnızca iktisada kıymet katan bir faktör olarak değerlendirilemezler. Bayanlarımızın annelik yaparken gösterdiği büyük özveri ve aile hayatı içindeki pozisyonu katiyen görmezden gelinemez ve hiçbir surette değersizleştirilemez. Öteki taraftan dünyanın en büyük 10 iktisadından biri olma yolunda ilerleyişimize bayanlarımızın çok bedelli katkılar sunabileceklerine inancım tam. Bu anlayışla istediği halde çalışma hayatına çeşitli sebeplerle katılamayan bayanlarımızın karşılaştığı tüm mahzurların kaldırılması, bizim en değerli gayelerimizden birisi.”

‘HEDEFİMİZ BAYANLARIMIZI FARKLI İMKANLARLA GÜÇLENDİRMEK’

2002 yılında yüzde 27,9 düzeyinde olan bayanların iş gücüne iştirak oranının bugün 34,9 düzeyine yükseldiğini belirten Nebati, bu sayıların çok daha yeterli düzeylere ulaşabileceğine inandıklarını, bayanları her bakımdan desteklemeye devam ettiklerini söyledi.

Bakan Nebati, 2021 yılında yarı vakitli çalışanların istihdam içindeki hissesinin yüzde 9,9, bu oranın bayanlarda yüzde 16,4, erkeklerde ise yüzde 7 düzeyinde olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Hedefimiz iş gücü piyasamızı daha esnek hale getirerek bayanlarımızı farklı imkanlarla güçlendirmek. Bu kapsamda bebeği olan bayanların da çalışabilmeleri için çocuk bakım hizmetlerini yaygınlaştırmaya devam ediyor, erken çocukluk eğitimine özel bir ihtimam gösteriyoruz. Eğitim seviyesi yükseldikçe iş gücüne iştirak artıyor. Yükseköğretimden mezun olan bayanlarımızın iş gücüne iştirak oranı yüzde 70’ler düzeyinde. Kız çocuklarımızın eğitimine kıymet veriyoruz. Yalnızca kız çocuklarımızı iş gücü piyasasına yetiştirmek için değil, bu toplumun bugününü ve yarınını inşa etmek için eğitimlerine ehemmiyet veriyoruz. Birileri istediği için değil, bu ülkenin bayanı, her türlü imkandan en güzel biçimde faydalanma hakkına ziyadesiyle sahip olduğu için bunu yapıyoruz.”

KADIN GİRİŞİMCİLERE KREDİ KOLAYLIĞI

Kadın teşebbüsçü kredisi, bayan girişimcilere sıfır faizli esnaf kredisi ve bayan kooperatifleri dayanak paketi üzere uygulamaların bankanın sunduğu bu fırsatlardan bir kısmı olduğunu anlatan Nebati, bayanların krediye ulaşmasının çok kolay olduğunu söyledi.

Nebati, Halkbank’ın birinci kez iş kurmak isteyen ya da mevcut işini büyütmek isteyen bayan girişimcilere yönelik Bayan Teşebbüsçü Dayanak Paketi’nden bugüne kadar yaklaşık 30 bin bayan girişimcinin yararlanmasını sağladığını lisana getirerek, bayan kooperatiflerinin ehemmiyetine değindi.

81 VİLAYETTEN EN AZ 81 MARKA KOOPERATİF

Türkiye’nin muazzam bir potansiyelinin bulunduğunu belirten Nebati, bu potansiyeli hayata geçirmek için katma pahalı eser üretip satabilen marka kooperatiflere gereksinim olduğunu bildirdi.

Nebati, geçen ay bu doğrultuda yeni bir amaç ortaya koyduklarını anlatarak, “Bu yılın sonuna kadar 81 vilayetten en az 81 marka kooperatif çıkartmayı hedefliyoruz ve kararlıyız. 6 ayımız var. Pekala burada duracak mıyız? Elbette hayır. Sonrasında da bu kooperatifleri 973 ilçemizin her birine yayarak bunu 2023 yılında toplam 1 milyar doları aşan ihracat sayısıyla 1000 marka bayan kooperatifine inşallah adım adım ulaştıracağız. Bu amaç sizin için küçük zira bayanları güzel biliriz. Kâfi ki inansınlar, elini attığı iş yalnızca gül bahçesine dönmez, elini değdirdiği yere bir de rahmet gelir.” tabirlerini kullandı.

Bugün dünyanın kritik bir dönüşüm sürecinden geçtiğini lisana getiren Nebati, global tedarik zincirlerinde oluşan kimi problemlerin da sonucu olarak globalleşme karşısında bölgeselleşme eğilimlerinin giderek arttığını anlattı.

Nebati, her dönüşüm sürecinin çeşitli sancılarla birlikte geldiğini belirterek, bunun kuvvetli bir irade ve uğraş gerektirdiğini kaydetti.

Bu gayretin mutlak surette daha hoş daha müreffeh yarınlara hamile olduğunu vurgulayan Nebati, “Ülkemize ve insanımıza tereddütsüz inancımızla, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde üretim iktisadı olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Türkiye, yeni periyotta oluşan tüm fırsatları kıymetlendirerek global rekabetteki pozisyonunu her geçen gün güçlendirmeye devam ediyor. Ülkemizin eşsiz zenginliklere sahip olduğunu hepimiz biliyoruz fakat bu zenginliğimizi içselleştirip kullanmak ve bunu ön plana çıkarmamız bize bağlı. Sanayimizle, teşebbüsçü insanımızla, yer altı ve yer üstü kaynaklarımızla büyük bir zenginliğe ve farklı potansiyellere sahip olduğumuzu lütfen unutmayın.” formunda konuştu.

Related Posts

Gazprom, Avrupa’da bin metreküp gaz fiyatının kışın artacağını söyledi

Gazprom’dan yapılan açıklamaya nazaran, şirketin yılın birinci 7,5 ayındaki doğalgaz üretim ve ihracatı geçen yılın birebir devrine kıyasla düşüş …

Bankacılık kesiminin kredi hacmi 6,5 trilyon lira

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yayınlanan haftalık bültene nazaran, dalın kredi hacmi 5 Ağustos prestijiyle 21 milyar …

Dolarda 60 Liraya Hazır Olun! Selçuk Geçer Kriz Tarihini Açıkladı! O Tarihe Kadar Bozdurmayın

Piyasa Uzmanı Selçuk Geçer Dolar/TL kuruna ait çarpıcı varsayımlarda bulundu. Yaşanan yükselişlerin sebebini para siyasetlerine bağlayan Geçer …

Yeni tarım modeli geliyor! Hem taze hem ucuz olacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, “kent tarımı” modeliyle kentlerde taze ve ucuz zerzevata erişimin sağlanmasını hedeflerken yeni destekleme modeliyle de …

OBASE borsada ne vakit süreç görecek? Borsa İstanbul’dan OBASE için açıklama geldi

Obase bilgisayar Borsa İstanbul’dan açıklama geldi. Açıklama da;“Obase Bilgisayar ve Danışmanlık Hizmetleri Ticaret A.Ş.’nin (Şirket) 14.000.000 …

Sadr destekçileri Yeşil Bölge’yi bastı

Irak’ın başkenti Bağdat’ta Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr yanlıları, hükümet binaları ve yabancı misyon temsilciliklerinin bulunduğu Yeşil …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.