iPhone 15 çıkmadan üzdü: Samsung’un yapay fotoğraf özelliği geliyor!

Geçtiğimiz günlerde Samsung Galaxy S23 serisinin yakınlaştırma yaparken biraz hile yaptığı ortaya çıktı. Örneğin 100x yakınlaştırma ile ay fotoğrafı çekerken yapay zeka bunu algılayarak mevcuttaki ay görselleriyle birleştirip karşımıza net, ancak sahte bir sonuç ortaya koyuyor. İşte bu yapay fotoğraf özelliği iPhone 15 modellerine de gelecek. İşte detaylar…

iPhone 15, Samsung’un yapay fotoğraf özelliğini getiriyor!

Samsung’un gelişmiş yapay zeka sisteminin fotoğraflara müdahale ettiği uzun zamandır biliniyor. Hatta Huawei’den Apple’a, Xiaomi’den Oppo’ya kadar neredeyse tüm akıllı telefon üreticileri yapay zeka desteğini uzun yıllardır kullanıyor.

Tabii kimi marka fotoğraf kalitesini artırmak için aynı anda çekilen birden fazla kareyi birleştirerek netliği ve keskinliği yükseltmek için kimi de insanların yüzündeki sivilce ve leke gibi pürüzleri gidermek için pudra efekti katmak için bunu kullanıyor.

Samsung, Huawei ve Xiaomi gibi üst segment akıllı telefon modellerinde 10x optik yakınlaştırma sunan üreticiler ise genel yapay zekanın da yardımıyla ufak bir kandırmaca yaparak farklı görsellerle birleştirilmiş sonuçlar ortaya koyuyor. Üstelik bu sadece ay fotoğraflarında geçerli değil.

Bu noktada yapay zekanın optik yakınlaştırmada detay çalışmaları dışında bir müdahalede bulunmadığını belirtelim. iPhone 15 modellerinde de göreceğimiz yapay fotoğraf özelliği, optik üzerine dijital yakınlaştırma yapıldığı zaman ortaya çıkan hibrit zoomda kullanılıyor.

Zira bir noktadan sonra cihazın optik yakınlaştırma lensi üzerinden elde ettiği sonuç tıpkı çekilen fotoğrafı büyütür gibi yakınlaştırılıyor. Dolayısıyla her bir adımda görsel daha da bulanık hale geliyor. Tabii bu şekilde kötü bir sonuç almaktansa yapay zekanın başka görsellerden aldığı bilgiyi işleyerek net bir görsel meydana getirmesi daha iyi olacaktır. Ancak belirttiğimiz gibi bu yapay bir sonuçtan öteye gitmiyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir