İHA Karayel, sınırsız operasyon yapabilecek

Lentatek, EFES-2022 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı kapsamında oluşturulan stant alanında, farklı sınıflarda geliştirdiği İHA’ları sergiledi.

Bu kapsamda, uydudan denetim (SATCOM) kabiliyeti kazandırılan Karayel İHA da birinci defa tanıtıldı.

Gece-gündüz demeden imha edebiliyor

Şirket, yerli ve ulusal imkanlarla geliştirdiği Karayel’e ek kabiliyetler kazandırmak gayesiyle yeni jenerasyon yararlı yük entegrasyon faaliyetleri yürütüyor.

SATCOM özelliği kazandırılan Karayel eser ailesi anlık gaye tespit, takip ve imha kabiliyetlerini görüş çizgisinin ötesinde, gece ve gündüz kaidelerinde, menzil sınırlamalarından bağımsız, otonom uçuş ve seyrüsefer yaparak sürdürecek.

İlk uçuşunu 2009’da yaptı

Lentatek Genel Müdürü Öner Tekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, EFES-2022 kapsamında Karayel’in son versiyonunu uzun kanatlı, azamî yük taşıyabilen birebir vakitte SATCOM entegre edilmiş halde sergilediklerini söyledi.

Karayel’in birinci uçuşunu 2009’da yaptığını, bir sonraki versiyonu ile 2013’te uçuş gerçekleştirdiğini anlatan Tekin, şunları kaydetti:

Geniş bir yelpazede kullanılabiliyor

“Silahlı Kuvvetlerimiz hizmet alımı biçiminde 2015-2017 ortasında Karayel’i kullandı. O günden bu yana Karayel üzerinde daima yeni geliştirmeler yaptık. Karayel yer aldığı taktik sınıfın üzerinde yeteneklere sahip. Yüküne nazaran taşıdığı yük bakımında optimum bir hava aracı haline geldi. Çok farklı maksatlarla vazife yapabiliyor. Müşahede, haritalama, güvenlik, orman yangını tespit ve izleme üzere birçok alana yapılan geniş bir yelpazede kullanılabiliyor.”

Uçuş mühleti 40 bin saati buluyor

Karayel’in uçuş müddetinin yaklaşık 40 bin saati bulduğunu bildiren Tekin, “Üstün özelliklere ve 3’lü yedekli aviyonik mimariye sahip olduğu için Karayel, şu ana kadar teknik bir arıza yaşamadı. Bu aslında bir dünya rekoru. Eserimizi, uçuşa elverişlilik manasında sivil ortamda da uçurulabilmesi için milletlerarası en temel kriter olan NATO standartlarında üretilen bir uçak haline getirdik. Bu, eserimizi dünyada çok rekabetçi hale getirdi ve farklı bir yere taşıdı.” diye konuştu.

“İHA için çok kritik bir teknoloji”

Bir İHA’nın en temel muhtaçlığının haberleşme olduğunu vurgulayan Tekin, şu sözleri kullandı:

“Haberleşmenizi ne kadar ileriye taşıyabilirseniz operasyon yapabileceğiniz ya da aracınızı tesirli olarak kullanabileceğiniz alanı o kadar genişletmiş oluyorsunuz. SATCOM’la bunu bir üst düzeye çıkardık. Böylece uçağın menzili üzerindeki haberleşme sistemi nedeniyle oluşan sonu kaldırmış oldu. Bu, İHA için çok kritik bir teknoloji. Arkadaşlarımız bunu muvaffakiyetle entegre etti. Şu haliyle dünyanın sayılı sistemlerinden biri. Karayel SATCOM’lu olarak çalışabilir ve kullanılabilir halde.”

120 kilogram mühimmat

Silahlı, uzun menzil Karayel, her biri 30 kilogram mühimmat taşıma kapasitesine sahip 4 istasyon ile toplamda 120 kilogram mühimmatla misyon yapabiliyor. Kanattaki istasyonlar modüler yapıda geliştirilerek, mühimmat dışında farklı yükleri de taşıyabiliyor.

Karayel, her türlü denetimsiz kırıma karşı müdafaa sağlayan özgün üçlü yedekli dağınık aviyonik mimari özelliğiyle dünya genelinde şimdiye kadar yalnızca beşerli havacılıkta kullanılan sistematik yanılgı emniyetini birinci kere bir İHA’ya taşıdı.

Related Posts

Türkiye’de de satılacak! Poco M4 5G milletlerarası pazar için tanıtıldı

Poco M4 5G, Avrupa’da da satışa sunuldu. Hindistan sürümü ile küresel sürüm ortasında olarak kimi farklar bulunuyor. Bu farklar spesifik olarak …

300 TL’lik erkek cüzdanının fiyatı 50 TL’ye düştü! Sınırlı stok!

Söz konusu erkekler olduğunda aksesuar tarafında kısıtlı bir yelpazeye sahip olduğumuzu söylemek mümkün. Genele baktığımızda erkeklerin …

Samsung’un ilk katlanabilir tableti 2023’ün başlarında gelebilir

Samsung çok kısa bir süre içerisinde yeni nesil katlanabilir telefonları Galaxy Z Fold 4 ve Galaxy Z Flip 4’ü tanıtacak. Lansman için geri …

Activision Blizzard’ın mobil oyunlardan kazancı dudak uçuklatıyor!

Activision Blizzard, kasvetli bir geleceğin olduğunu gösteren üç aylık mali raporunu geçen hafta yayınladı. Şirketin gelirleri, düşen PC ve …

Yeni KPSS lisans sınavları hangi tarihte yapılacak? Ne zamana ertelendi?

ÖSYM’nin sosyal medya hesabından yayımlanan duyuruda, 31 Temmuz 2022’de gerçekleşen 2022-KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim …

LG Ultra Tab orta seviye özelliklerle geliyor

LG Ultra Tab uzun bir aradan sonra firmanın çıkardığı ilk tablet modeli oldu. Akıllı telefon pazarından tamamen çekilmiş olsa da LG bir süre …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.