Elektronik kelepçe şiddeti önledi: Yalnızca 580 kişi izleniyor

İçişleri Bakanlığı bünyesindeki Elektronik Kelepçe İzleme Merkezi’nde, bayan muhabirlere yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Asayiş Daire Başkanlığı Aile İçi ve Bayana Karşı Şiddetle Gayret Şube Müdürü Dr. Sibel Özdemir, aile içi ve bayana yönelik şiddetin önlenmesine yönelik çalışmalara ait sunum yaptı.

Özdemir, aile içi ve bayana yönelik şiddete karşı kanunun aktif formda uygulanması için işçi planlamasının gerek Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) gerek Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde ivme kazanarak devam ettiğini söyledi.

KADES 11 lisanda hizmet verecek

Sibel Özdemir, Bayan Acil Dayanak Uygulaması’nın (KADES) değerine değinerek, “KADES, şiddet ihbar düzeyini asgarî düzeye çekmiş, bizlere güç kazandırmıştır. 3 milyon 70 bin bayan vatandaşımız tarafından indirildi, yaklaşık 400 bin ihbar geldi. Gelen tüm ihbarlara ortalama 5 dakikada müdahale edilmektedir. KADES uygulamasının daha fazla şahsa ulaşması için farklı lisanlara de çevirisi yapılarak kullanılmaya başlandı. Türkçe, İngilizce, Fransızca, Rusça, Arapça ve Farsça olarak kullanılmaya başlandı. 11 lisana çıkarmak için çalışmalar başladı. Almanca, İspanyolca, Kürtçe, Özbekçe, Kırgızca da eklenerek 11 lisanla hizmet sunacak.” dedi.

“Mağdura yaklaşırsa müdahale başlıyor”

Özdemir, elektronik kelepçe uygulamasını anlatarak, “Elektronik kelepçe takmakla yükümlü olan kişi, şiddete maruz kalma ihtimali olan bireye mahkeme kararının belirttiği aralıktan fazla yaklaşırsa merkeze GPS üzerinden ihtar sinyali düşüyor. Elektronik kelepçe denen bu aygıt darbeye, suya güçlü.

Bunlardan etkilenmeyen aygıt ayak bileğine takılıyor. Biz şiddet uygulayanın harita üzerinde nerede olduğunu görebiliyoruz. Konut mahpusu biçiminde değil; hareket edebilir, diğer yerlere gidebilir ancak mağdur olan şahsa belirtilen aralıktan fazla yaklaşamaz. Tekrar yaklaşma ihtimaline karşı mağdura verdiğimiz bir ünite var.

“Şiddet uygulayanı o bölgeden uzaklaştırıyoruz”

İzleme ünitesine panik butonu ekledik. Butona basınca şiddet mağdurumuz bize ulaşabiliyor. Şiddet uygulayan kişinin mağdura yaklaşması, kelepçeyi çıkarmaya çalışması, ünitesini şarj etmezse hepsinin ikaz olarak bize bildirisi düşüyor. Kayışı çıkarmaya, çözmeye çalışabilir, yeniden bize ikaz geliyor.

Mağdura yaklaştı, ‘yasak bölge’ diye oluşturduğumuz alana girmeye çalıştı, müdahale siyasetimiz başlıyor. Mağdur aranıyor, şiddet uygulayan ve ilgili kolluk üniteleri aranıyor. Muhtemel teşebbüse devam etme ihtimaline karşı kolluk grubu o bölgeye ulaşıyor. Şiddet uygulayanı o bölgeden uzaklaştırıyoruz.” diye konuştu.

“Sinyal kesilirse ikaz gidiyor”

Sibel Özdemir, yönlendirilen kolluk kuvvetlerinin çok kısa müddette olay yerine ulaştığını kaydederek, “Sinyallerin kesildiği yerlerde metro istasyonları üzere, hareketsiz kalınca ünitemizden tahminen bir mühlet hareket etmeyince ikaz geliyor; kendisini ‘hareket et’ diye uyarıyoruz. Bu ünite üzerinden hem şiddet uygulayan hem de mağdura ulaşabiliyoruz. Bu aygıt 1000 kapasiteydi, artık 1500 kapasiteye çıktı. Faal olarak 580 kişi kullanıyor. Aygıtlarımız ve yazılımımız, uygulama yerli ve ulusal. 1200 hadise şu ana kadar takip edildi, etkin olarak hala daha 580 olayımız var.” dedi.

Şu ana kadar hadise yok

DHA’da yer alan habere nazaran Bakan Yardımcısı Saygıdeğer İnce de elektronik kelepçeyle takip edilen olaylarda şu ana kadar şiddet olayının gerçekleşmediğini kaydetti.

Related Posts

‘AK Parti aile partisi olduğu için istifa ettim’

Batman’da Hasankeyf Belediyesi Başkanvekili Abdullah Tarhan, “Çocuğumu işe almadıkları için istifa ettiğim dedikoduları yayılmış. Çocuğum işsiz …

Adana’da hidroelektrik santralin kapaklarında erkek cesedi bulundu

Merkez Yüreğir ilçesi Ali Hocalı Mahallesi’ndeki Yüreğir Hidroelektrik Santrali çalışanları, kapaklarda bir ceset olduğunu fark etti.Görevlilerin …

Bayram Bektaş: Eyüpspor’u en iyi şekilde analiz ediyoruz

Bayram Bektaş ve Futbol Gelişim Direktörü Batu Kaplan, basın mensuplarıyla bir araya geldi. İlk olarak Altay maçını değerlendiren Teknik Direktör …

Ankara’daki YHT Garı’nda dev vurgun: Kolin, Cengiz ve Limak’a milyon dolarlar aktı!

Ankara’da imali tamamlanan ve 2016’da hizmete başlayan Ankara YHT Garı için 14 yıllık yolcu garantisi verildi. Seyahat başına 1 buçuk ABD Doları …

Ahmet Hakan’dan İmamoğlu’na: ‘Kıyamam ben sana, yeniden mağdur mu oldun’

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, tarihi Paşabahçe Vapuru’nun Kent Çizgileri tarafından onarımı yapılmasıyla Hürriyet …

Salman Rüşdi’ye yönelik taarruza reaksiyon gösteren İngiliz muharrir JK Rowling’e mevt tehdidi

Hint asıllı İngiliz muharrir Salman Rüşdi’nin geçtiğimiz Cuma günü ABD’nin New York kentinde katıldığı bir konferans sırasında bıçaklı taarruza …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.