Dev Bitcoin Opsiyonları Kapanıyor! Fiyat Nasıl Etkilenir?

Opsiyon sözleşmesi, önceden belirlenmiş fiyat üzerinden, belirli bir tarihe kadar alma ya da satma hakkı sunan anlaşmalardır. Bugün çok sayıda Bitcoin vadeli işlem opsiyon sözleşmesinin süresi doluyor. Ancak, bunların piyasalar üzerinde önemli bir etkisi olacak mı?

Bugün 780 milyon dolarlık Bitcoin opsiyonlarının süresi doluyor

GreeksLive’in bildirildiği üzere, bu sözleşmelerin kavramsal değeri 780 milyon dolar ve maksimum acı noktası 27.500 dolarda. Maksimum acı değeri, en açık sözleşmelerin olduğu fiyattır. Aynı zamanda sözleşme sona erdiğinde en çok zararın olacağı seviyedir.

Ayrıca, bu Bitcoin opsiyon grubu için alım/satım oranı 0,81 seviyesinde. Satım/alım oranı, işlem gören satım (short) sözleşme sayısının, alış (long) sözleşme sayısına bölünmesiyle hesaplanır. 1’in altındaki bir değer yükseliş olarak kabul edilir. Bunun nedeni, daha fazla yatırımcının short sözleşmelerden çok long sözleşmeleri satın alması.

Ayrıca Deribit, toplam 308.044 açık pozisyon bildiriyor. Bu miktar, henüz süresi dolmamış açık sözleşmelerin toplam sayısını ifade eder.

Ayrıca süresi dolmak üzere olan yaklaşık 169.000 Ethereum pozisyonu var

Bunların kavramsal değeri 310 milyon dolar ve maksimum acı noktası 1.800 dolar. ETH sözleşmeleri için alım/satım oranı 0,96. Bu da BTC’ye kıyasla daha nötr bir seviye.

GreeksLive, genel görünümü, “Genel toplam pozisyon verileri nispeten istikrarlıydı. Ancak satım pozisyonlarının oranı artmaya başladı. Short yatırımcılar, sürekli bir yatay hareketin ardından kademeli olarak zemin kazanıyor” diye yorumluyor.

Bitcoin fiyatı süresi dolan opsiyonlar öncesinde ne durumda?

Bitcoin fiyatı gün içinde %2 civarında aşağı yönde hareket etti. Yazım sırasında 26.800 dolar bölgesinde işlem görüyor. Lider kripto, 2023’teki zirvesi olan 31.000 dolardan düşüşünden bu yana son birkaç haftadır konsolide oluyor.

On-chain tarafında, 155 günden uzun süredir aktif olmayan kripto paraların harcama kalıpları, genellikle Bitcoin’in uzun vadeli beklentilerinde önemli eğilimleri ortaya koyuyor. Aşağıdaki grafik, metriğin bir değerini nasıl aştığını açıkça gösteriyor. Bu da uzun vadeli sahiplerin kâr elde ettiğini ortaya koyuyor. Bu tür olaylar tipik olarak Bitcoin’in boğa koşularının ilk aşamalarında ortaya çıkar.

Bu indikatörün öncelikle, tipik olarak aşırı uçlara ulaşması aylar hatta yıllar süren ve kısa vadeli dalgalanmaları yansıtmayan uzun vadeli döngüleri yansıttığını vurgulamak önemlidir.

Bu arada, Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, BTC madencileri Binance’e 1.750 Bitcoin gönderdi. Bu eğilim, madencilerin BTC rezervlerinde önemli bir düşüş meydana getirdi. LookOnChain’in raporuna göre, bu esnada BTC fiyatı yaklaşık 5 saat içinde %3’ün üzerinde değer kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir