Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna’da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukraynalı mevkidaşı Volodimir Zelenski ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşmek üzere Ukrayna’nın Lviv kentine geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenski ile görüşmeden evvel tarihi Lychakiv Mezarlığı’na çelenk bırakacak. Zelenski ile Potocki Sarayı’nda ikili bir görüşme yapacak olan Erdoğan, Türkiye-Ukrayna ilgilerinin tüm taraflarını stratejik paydaşlık seviyesinde görüşecek.

İkili görüşmelerin akabinde BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile üçlü bir tepe yapılacak.

SAVAŞIN AKABİNDE UKRAYNA’YA BİRİNCİ ZİYARET

Diğer taraftan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan savaştan sonra birinci sefer Ukrayna’ya gidiyor. Cumhurbaşkanı, Lviv’de Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski ile bir ortaya gelecek.

Masadaki iki başlık tahıl koridorunun işlerliğinin arttırılması ve savaşın diplomatik yollarla tahlili için atılacak adımlar.

İki önder ortasındaki görüşmede, stratejik paydaşlık seviyesindeki Türkiye-Ukrayna bağlantıları tüm taraflarıyla pahalandırılacak. Görüşmede, Ukrayna tahılının dünya pazarlarına ihracı hedefiyle teşkil edilen sistemin faaliyetleri ele alınacak.

Erdoğan’ın ziyareti sırasında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de Ukrayna’da olacak. Bu kapsamda Erdoğan, Zelenski ve Guterres‘in de iştirakiyle üçlü bir tepe gerçekleştirilmesi de öngörülüyor.

Görüşmede ele alınması beklenen hususlar ortasında Rusya ile Ukrayna ortasındaki esir takasına Türkiye’nin aracılık etmesi de yer alıyor.

Savaş öncesinde Ukrayna’da olan ve orada kalan Türk Hava Kuvvetleri’ne ilişkin iki adet A440M uçağının Türkiye’ye dönmesi de masadaki bahisler ortasında.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna’yı son olarak 3 Şubat 2022’de yani Rusya-Ukrayna savaşı başlamadan 17 gün evvel ziyaret etmişti.

Savaş nedeniyle Ukrayna hava alanı kapalı… BU nedenle Cumhurbaşkanı ve beraberindekiler alternatif yollarla Lviv’e ulaşacak.

Related Posts

Avrupa Oyunları için devir teslim yapıldı

Koronavirüs sonrasında kıtanın en büyük sportif organizasyonlarından birisi olacak 2023 Avrupa Oyunları Polonya’nın ev sahipliğinde düzenlenecek …

8. sınıf bursluluk sınavı sonuçları açıklandı mı? 2022-23 Ortaöğretim MEB sonuç sorgulama! MEB İOKBS sonuç ekranı!

8. sınıf bursluluk sınavı sonuçları açıklandı mı? sorusu bursluluk sınavına giren öğrencilerin merak konusu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından …

Pazar tezgahındaki ‘ölümcül’ güzellik! ‘5 liradan satılıyor’

Pazar tezgahında, her ürünün satıldığı mağazalarda, internette, bazı iş yerlerinin önündeki kaldırımda sepette satışa sunulan ruj, rimel, far …

Bakanlık kaybetti… İşte Sayıştay’ın ortaya çıkardığı ‘gizlenen’ ihaleler

Sayıştay’ın 2021 yılına dair yayımladığı kontrol raporuna nazaran; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Elektronik Kamu Alımlar Platformu’na (EKAP …

Son Dakika: Ulusal Güvenlik Heyeti toplantısı sona erdi: ‘Yunanistan’ bildirisi

Milli Güvenlik Şurası (MGK), AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Beştepe’de saat 16.45’te başlayan toplantı 4 saat …

Efsane isimden şok tepki! ‘Dur artık Ronaldo’

Son olarak İspanya’ya 1-0 mağlup olan Portekiz’de eleştiri okları Ronaldo’ya çevrildi. İngiliz ekibi Manchester United’da zor günler geçiren ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.