Bulgaristan resmen havlu attı: Durum o kadar makus ki…

Masanın başkanlığını yapan Başbakan Yardımcısı ve Ulaştırma Bakanı Hristo Aleksiev, basına yaptığı açıklamada, “Durum o kadar makus ki artık doğal gaz devi Gazprom ile görüşme masasına dönmek kaçınılmaz oldu.” dedi.

Rusya yanlısı Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in kurduğu Başbakan Gılıb Donev’in hükümeti, eski hükümetin ABD’den sipariş ettiği LPG taşıyan 7 tankerin yalnızca birinin alınmasını onaylamıştı. Bu durumda, Azerbaycan’dan yapılan ithalatla bu kaynakların ülkedeki muhtaçlığın yalnızca 3’te 2’sini karşılayacağını tabir eden Aleksiev, geri kalan ölçü için Gazprom ile görüşmelere gidilmesinin kural olduğunu söyledi.

Ülkedeki büyük işletmeleri temsil eden Sanayi Sermaye Birliği Lideri Vasil Velev de doğal gaz devi Gazprom alternatifi konusunda hükümetin fikrine dayanak verdi.

“DOĞAL GAZ DEVİ GAZPROM İLE YENİ BİR MUTABAKATA GİDİLEBİLİR”

6 Haziran’da istifa eden eski Başbakan Kiril Petkov’un sağcı ve AB yanlısı hükümetinin Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaş açması sonrası koyduğu sert reaksiyonu nedeniyle Bulgaristan-Rusya bağlantıları gergin bir periyoda girmişti.

Rusya, Gazprom’a ruble ile ödemeleri reddeden Bulgaristan’ı da “düşman ülkeler” listesine eklemesinin akabinde 27 Nisan’da doğal gaz transferini kesmişti. Akabinde Bulgaristan, ülkede “casusluk” yaptıkları savıyla Rusya’nın Sofya Büyükelçiliğinde vazifeli 70 çalışanını “istenmeyen kişi” ilan etmişti.

Kiril Petkov hükümeti, doğal gaz devi doğal gaz devi Gazprom’a alternatif kaynaklar arayışı çerçevesinde Azerbaycan ve Katar ile görüşmeler yaparak, ABD’den LPG taşıyan 7 tankerin gelmesini ayarlamıştı.

Rusya’nın Soya Büyükelçisi Eleonora Mitrofanova, Petkov’dan sonra iktidara gelen Gılıb Donev hükümetinin niyetine ait, “Bulgaristan’ın yeterli irade göstermesi durumunda Gazprom ile (Aralık 2022’ye kadar geçerli) eski mutabakat feshedilir ve yeni bir muahedeye gidilebilir.” dedi.

Gılıb Donev hükümeti, misyonunun 4. gününde ülkenin siyasi dümenini Rusya’ya gerçek çevirip, Gazprom ile yakınlaşmaya yüz tutan siyaseti yüzünden sokak protestoları ile karşılaşmıştı.

KOMŞU RESMEN HAVLU ATTI! “100 MİLYONLARCA AVRO KAYBEDERİZ”

Enerji uzmanları, doğal gaz devi Gazprom’a geri dönmeyi planlayan süreksiz hükümetin kararını eleştirdi.

Enerji uzmanı Vasko Naçev, basına açıklamasında, Bulgaristan’ın tek taraflı olarak doğal gaz tedarikini kesen Gazprom’a açtığı tahkim davasını kaybedebileceği konusunda uyardı.

Naçev, “Kısacası, Bulgaristan tekrar doğal gaz devi Gazprom ile görüşmelere girerse, 100 milyonlarca avroluk tazminatından vazgeçer. Ülkemiz doğal gaz devi Gazprom’a para ödemeye başlarsa bu para, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin rejiminin Ukrayna’ya karşı savaşına finansman olur.” değerlendirmesinde bulundu.

Bulgaristan’da elektrik üretiminin yalnızca yüzde 6’sını oluşturan doğal gazın azalan kullanım ölçüsünün ülke için kritik olmadığını savunan eski Güç Bakanı Miroslav Sevlievski de basına şu yorumu yaptı:

“Rusya’dan doğal gaz almak ne emniyetli ne de ucuz olur. Eski Sovyetler Birliği’nin (SSCB) 16. Cumhuriyeti olsaydık, ikinci bir Kırım olsaydık bile, Bulgarların birçok bu türlü bir dönüş istemezdi. Gazprom’un ikmallerine güvenilemez.”

KAYNAK: AA

Related Posts

Toplumsal konut projesine gençlerden büyük talep!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Samsun’da “Çay Bizden, Sohbet Sizden Gençlik Buluşması” kapsamında gençlerle bir …

ÇKS müracaatlarını artık E-Devlet üzerinden alınacak

Yeni uygulanacak Çiftçi Kayıt Sistemi ile ilgili açıklamalarda bulunan Malatya Tarım ve Orman Malatya Vilayet Müdürü Tahir Macit, yeni sistemle …

İnanılmaz Tahmin: Bu 5 Altcoin Yeni Milyonerler Doğurabilir!

Kripto para piyasası son birkaç ayda önemli düşük seviyeye tanık oldu. Kripto paralar 2022’nin ilk yarısındaki muazzam kayıplar yaşadı. Ancak …

Bakanlıktan öğrencilere büyük müjde! Harçlıklarını devlet verecek: Ailelere nizamlı olarak ödeme yapılacak!

Enflasyondaki artış birçok eserde fiyat hareketliliğine neden oldu. Bilhassa dolar kurunun tarihi düzeylere ulaşması vatandaşın belini büktü …

Mustafa Varank: Türkiye, bölgesel bir teknoloji merkezi olma potansiyeline sahip

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 12’nci Türkiye Yatırım Konferansında iştirakçilere Türkiye’deki imkanları sıralayacak, yatırım yapmaya …

A101 bugünü spor günü ilan etti! İşte A101 22 Eylül aktüel kataloğu

Ülkemizde en sevilen üç büyük marketten biri olan A101 bugün getirdiği eserler ile yeniden tüketicinin muhtaçlığını karşılayıp, beğenisini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.