Bitcoin Spot ETF Onayı İçin Tarih Verildi!

Grayscale’in Baş Hukuk Sorumlusu Craig Salm, SEC’ten daha fazla Bitcoin ETF onayı bekliyor. GBTC’nin bir ETF’ye dönüştürülmesi, GBTC hisselerini Bitcoin’in net varlık değeri ile aynı hizaya getirecek. Bloomberg ETF analistleri, bu yıl bir spot Bitcoin ETF’sinin piyasaya sürülme şansını %65’e yükseltti.

Grayscale’in zaferi ve spot Bitcoin ETF onayı!

Grayscale Baş Hukuk Sorumlusu Craig Salm, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Grayscale davasını kaybetmesi halinde, yakında Bitcoin borsa yatırım fonlarına (ETF) onay verebileceğini söylüyor. Yargıcın Grayscale’in davası hakkında önümüzdeki ay içinde bir karar vermesi ihtimaller arasında. Bu kararın gelmesi halinde Salm, ETF onaylarının Ekim ayında gerçekleşeceğini tahmin ediyor. Salm’a göre, birçok şirket Grayscale’in zaferiyle onaylanacak başvurularla ilgili kararları bekliyor.

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, geçtiğimiz yıl SEC, Grayscale Bitcoin-Trust’ı spot ETF’ye dönüştürme başvurusunu reddetti. Bunun ardından Grayscale, SEC’e dava açtı. Eski Obama avukatı Donald B. Verrilli Jr. SEC’in kararının, ‘keyfi ve kaprisli’ olduğunu iddia ediyor. Çünkü, SEC’in onaylanmış birkaç Bitcoin vadeli işlem ETF’si ile aynı Bitcoin fiyat referansına atıfta bulunan bir başvuruyu reddettiğini belirtiyor. Grayscale kazanırsa, GBTC hissedarlarının tröstün hisselerini Bitcoin’in net varlık değeriyle uyumlu hale getirmesi mümkün.

GBTC Hisseleri Dayanak Bitcoin’e Göre İndirimli İşlem Görüyor. Kaynak: Grayscale

Bu yıl devler de spot Bitcoin ETF için başvuru yaptı

Geçtiğimiz ay BlackRock, Fidelity ve diğerleri de spot Bitcoin ETF’leri başlatmak için SEC’e başvuru yaptı. Ayrıca, CEO’su Larry Fink, ürünü tanıtmak için başvurunun ardından Fox News’e çıktı. BlackRock’ın başvurusunda, ABD’deki diğer BTC borsa yatırım ürünleri tarafından kullanılan CME/CF oranının listelenmesi dikkat çekici. CME fiyatı, piyasa manipülasyonu olasılığını azaltan birkaç güvenilir borsadan alınıyor.

ETF retleri, Gary Gensler’e siyasi açıdan zarar verir mi?

Craig Salm’ın görüşleri, kısa bir süre önce bu yıl bir spot Bitcoin ETF’sinin piyasaya sürülme olasılığını %65’e çıkaran Bloomberg ETF analistleri Eric Bahunas ve James Seyffert’in görüşlerini yansıtıyor. Analistler, BlackRock ve Demokratların ETF reddini SEC başkanı Gary Gensler için “siyasi olarak savunulamaz” hale getirebileceğini öne sürüyor.

Ayrıca Bahunas ve Seyffert, SEC’in Coinbase’i Bitcoin işine verdiği zımni onaya dikkat çekiyor. Bunun SEC’ten yumuşayan bir duruşa işaret ettiğini belirtiyor. Bu arada Gary Gensler daha önce Bitcoin’in bir emtia olduğunu da söylemişti. Bu görüşler yasalaştığı takdirde, Bitcoin’in düzenleme ve uygulama konusunu SEC’den uzaklaştırması mümkün. Bu arada Grayscale, Temmuz ayında GBTC ve Ethereum Tröstlerinden 40 milyon dolar gelir elde etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx