Aspendos Opera ve Bale Şenliği 10 Eylül’de başlıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığınca düzenlenen 29. Milletlerarası Aspendos Opera ve Bale Şenliği, 10 Eylül’de “Aida” operasının sahnelenmesiyle başlayacak.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünün açıklamasına nazaran, 10-25 Eylül tarihleri ortasında sanatseverlerle buluşacak şenliğe Aspendos Antik Tiyatrosu mesken sahipliği yapacak.

Festivalde bu yıl iki opera, bir bale, bir sahne kantatı ile Devlet Opera ve Balesi Müdürlüklerinin solist sanatkarlarının seslendireceği bir konser olmak üzere 5 aktiflik yer alacak.

Festival, Ankara ile Antalya Devlet Opera ve Balesi Müdürlükleri tarafından sahnelenecek “Aida” operasıyla başlayacak. Giuseppe Verdi’nin Romalı Kumandan Radames ile tutsak Habeş Prensesi Aida’nın imkansız aşkını anlatan opera, 10 Eylül Cumartesi saat 21.00’de sahnelenecek.

Tarih araştırmalarını Ravivaddhana Monipong Sisowath’ın yaptığı operanın, rejisörlüğünü Vincenzo Grisostomi Travaglini üstlendi.

Orkestra şefi Raoul Gürineis ve koro şefi Uzman Seyrek idaresindeki Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ile Antalya ve Ankara Devlet Opera Balesi korolarının eşlik edeceği yapıtta, dekor tasarımı Özgür Usta, kostüm tasarımı Gürcan Kubilay, koreografi Sergei Terechenko ve ışık tasarımı Giovanni Pirandello imzası taşıyor.

LA TRAVIATA SAHNELENECEK

Festivalde, 14 Eylül’de İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından “La Traviata” operası sahnelenecek.

Bestesi Giuseppe Verdi’ye, librettosu Francesco Maria Piave’ye ilişkin olan operayı, Carlos Vilan sahneye koyuyor.

Orkestra şefi Vladimir Lungu idaresindeki Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ile Antalya Devlet Opera ve Balesi Korosu eşliğinde solist sanatkarlar, Alfredo Germont ve Violetta’nın aşklarını aktaracak.

Dekor tasarımı Kaan Güreşçi, kostüm tasarımı Gülay Korkut Dinç ve ışık tasarımı Müfit Özbek imzası taşıyan yapıtta, koro şefliğini Orhan Öner Özcan ve Becerikli Seyrek üstlenecek.

– “Don Kişot” bu sefer Antalya’da sahnelenecek

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, 17 Eylül’de Ayşem Sunal Savaşkurt tarafından uyarlanan, koreografisi Marius Petipa ve müzikleri Ludwig Minkus’a ilişkin “Don Quixote” balesini sahneye taşıyacak.

Don Kişot ile yaveri Sancho Panza’nın seyahatlerinden birinde hoş Kitri ile berber sevgilisi Basil’in aşk hikayelerine tanıklık etmelerinin mevzu edildiği yapıta, orkestra şefi Roberto Gianola idaresindeki Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşlik edecek.

CARMINA BURANA SESLENDİRİLECEK

Festival kapsamında, 21 Eylül’de Antalya Devlet Opera ve Balesi sanatkarları “Carmina Burana” isimli sahne kantatını seslendirilecek.

Alman bestekar Carl Orff tarafından oluşturulan yapıtta, orkestra şefi Hakan Kalkan ve koro şefi Becerikli Seyrek idaresinde Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ile Antalya Devlet Opera ve Balesi Korosu solist sanatkarları sanatseverlerin karşısında olacak.

Festival, 25 Eylül’de orkestra şefi Andreas Solinas idaresindeki Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde Devlet Opera ve Balesi solist sanatkarlarının seslendireceği “Gala Konser” ile kapanış yapacak.

Konserde, soprano Feryal Türkoğlu, mezzosoprano Ferda Yetişer, tenor Bülent Bezdüz ve bas Tuncay Kurtoğlu, dünyaca ünlü opera bestekarlarının seçkin yapıtlarından modüllerle seyirciyle buluşacak.

Related Posts

Pazar tezgahındaki ‘ölümcül’ güzellik! ‘5 liradan satılıyor’

Pazar tezgahında, her ürünün satıldığı mağazalarda, internette, bazı iş yerlerinin önündeki kaldırımda sepette satışa sunulan ruj, rimel, far …

Bakanlık kaybetti… İşte Sayıştay’ın ortaya çıkardığı ‘gizlenen’ ihaleler

Sayıştay’ın 2021 yılına dair yayımladığı kontrol raporuna nazaran; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Elektronik Kamu Alımlar Platformu’na (EKAP …

Son Dakika: Ulusal Güvenlik Heyeti toplantısı sona erdi: ‘Yunanistan’ bildirisi

Milli Güvenlik Şurası (MGK), AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Beştepe’de saat 16.45’te başlayan toplantı 4 saat …

Efsane isimden şok tepki! ‘Dur artık Ronaldo’

Son olarak İspanya’ya 1-0 mağlup olan Portekiz’de eleştiri okları Ronaldo’ya çevrildi. İngiliz ekibi Manchester United’da zor günler geçiren ve …

James Bond’un arabası rekor fiyata satıldı

İngiltere’nin başşehri Londra’da aksiyon sineması James Bond serisinin 25. sineması ‘Ölmek İçin Vakit Yok’ta (No Time To Die) kullanılan araba …

Kalaşnikof: Hafif silah üretimi yüzde 40 arttı

Rus savunma sanayi şirketi Kalaşnikof, bu yıl hafif silah üretimini yüzde 40 artırdığını bildirdi. Kalaşnikof’tan yapılan yazılı açıklamada …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.