Apple’dan Beklenmeyen Yapay Zeka Yasağı: Çalışanlar ChatGPT ve Benzeri Uygulamaları Kullanamayacak!

ABD merkezli ünlü teknoloji firması Apple, bugün birçoğumuzun beklemediği bir karar aldı. Ünlü şirket, çalışanları için yakın tarihte kendi uygulama mağazasına getirdiği popüler sohbet robotu ChatGPT’yi kısıtlayarak, yapay zekayı tehlikeli bulan firmalar arasına adını yazdırdı. İşte detaylar…

Apple, son aylarda oldukça hızlı gelişen ve büyük kitleler tarafından kullanılmaya başlanan ChatGPT ve benzeri yapay zeka araçlarını çalışanları için kısıtladı.

Yeni kararı ile beraber yapay zeka araçlarını tehlikeli bulan şirketler arasına dahil olan teknoloji devi, firma içerisindeki verilerin sızdırılabileceği konusunda endişe duyuyor.

Open AI ve ChatGPT’nin kullanıcılardan aldığı verileri depolamasından şikayetçi olan Apple, çalışanlarını benzer mekanizmalara sahip yapay zekalar için de uyarıyor.

Yapay zeka kullanımı yüzünden verileri sızdırılan JP Morgan, Verizon ve Amazon ile aynı kaderi yaşamak istemeyen şirketin ilerleyen günlerde Samsung’a benzer olarak ofis içinde yapay zeka kullanımını tamamen kısıtlaması bekleniyor.

Konu hakkında bu zamana kadar hiç bir açıklamaya yapmayan firma, beklenmedik kararından sadece birkaç gün önce ChatGPT’nin iOS cihazları için hazırlanan uygulamasına izin vermişti.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Apple, yeni kısıtlama kararı konusunda haklı mı? Yorumlarda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir