Almanya’da yoksulluk 30 yılın tepesine çıktı

Koronavirüs pandemisi ve akabinde patlak veren Rusya-Ukrayna savaşı ile dünya ekonomik darboğaza girdi.

Enerji ve besinde arka arda kendini gösteren krizlerle birlikte enflasyon global çlçekte tarihi düzeylere ulaştı.

Bu kapsamda Avrupa’da da birçok ülkede insanların alım gücü düştü.

Almanya da o ülkelerden biri.

“2021’de 13,8 milyona ulaştığı”

Yardım kuruluşu Paritaetische Wohlfahrtsverband’ın lideri Ulrich Schneider’in açıkladığı “Yoksulluk raporu”nda, 2020’de yüzde 16,2 olan ülkedeki fakirlerin oranının, 2021’de yüzde 16,6’ya yükseldiği bildirildi.

“Almanya için daha evvel bu kadar yüksek yoksulluk oranı ölçülmedi.” ifadesi kullanılan raporda, yaklaşık 83 milyon nüfusa sahip Almanya’da fakirlerin sayısı 2020’ye nazaran yaklaşık 300 bin atarak 2021’de 13,8 milyona ulaştığı aktarıldı.

Raporda, yoksulluk oranın 2006’dan beri daima yükseldiği aktarılarak ülkedeki fakirlerin oranın 2006-2021 yılları ortasında yüzde 14’den yüzde 16,6’ya çıktığı belirtildi.

Çocuklar ve gençlerde rekor seviyede

Çocuklar ve gençlerdeki yoksulluk oranında yüzde 20,8 ile rekor düzey ulaştığı bilgisi paylaşılan raporda, bu oranın yaşlılar ortasında yüzde 17,4 tespit edildiği kaydedildi.

Kovid-19 salgınının yaşandığı son iki yılda bilhassa özgür mesleklerde çalışanların yoksulluk sonunun altına düştüğüne işaret edilen raporda, özgür mesleklerde çalışanlar ortasında 2019’da yüzde 9 olan yoksulluk oranının 2021’de yüzde 13,1’e yükseldiği belirtildi.

“Bu artışın benzi yoktur”

Raporda, kontratlı çalışanlarda tıpkı periyotta bu oranın yüzde 7,9’dan 8,4’e yükseldiği, bunun sebepleri ortasında salgın devrinde kısa çalışma uygulamasının yürürlüğe konulması, aslında düşük fiyatla çalışanların salgında aldıkları fiyatların daha da düşmesi ve yarım gün çalışanların sayısının artması gösterildi.

Paritaetische Wohlfahrtsverband Lideri Schneider, ülkedeki yoksulluk oranının artmasından yalnızca kontratlı yahut özgür çalışanların sorumlu olmadığını belirterek, “Almanya’daki yoksulluk son vakitlerde salgın devrinde olduğu kadar süratli yayılmamıştı. Bu artışın benzi yoktur. Salgın, Almanya’da esasen var olan yoksulluktaki artış eğilimini bir defa daha büyük ölçüde yükseltti.” değerlendirmesinde bulundu.

1990’dan bu yana en yüksek seviye

Schneider, tek başına çocuklarını yetiştirenlerdeki yoksulluk oranının yüzde 40’ın, çok çocuklu ailelerde de yüzde 30’un üstünde olduğuna işaret etti.

Yoksulluk oranlarında eyaletler ortasında farklılıklar görüldüğünü anlatan Schneider, Bavyera eyaletinin yüzde 12,6 ile en düşük orana, Bremen eyaletinin yüzde 28 ile en yüksek orana sahip olduğunu belirtti.

Schneider, ülkenin batı eyaletlerinde yoksulluk oranın yüzde 16,3, doğu eyaletlerinde de yüzde 17,9 olduğuna işaret ederek, “Salgın yıllarında yoksulluk süratle arttı. İki Almanya’nın birleşmesinden bu yana hiçbir vakit bu kadar fazla yoksulluk olmadı. Almanya hiç bu kadar bölünmemişti.” dedi.

2021’in sonbaharından bu yana hayat maliyetlerin artmasıyla yoksulluğun daha da derinleştiğini vurgulayan Schneider, devlet tarafından yapılan yardımların yoksulluktan korumadığını tabir etti.

Related Posts

Suudi Arabistan’da Twitter kullanan kadına 34 yıl hapis cezası

İngiltere’de Leeds Üniversitesinde doktora öğrencisi olan ve tatil için ülkesi Suudi Arabistan’a dönen Salma al-Shehab, Ocak 2021’de tutuklandı …

‘AK Parti aile partisi olduğu için istifa ettim’

Batman’da Hasankeyf Belediyesi Başkanvekili Abdullah Tarhan, “Çocuğumu işe almadıkları için istifa ettiğim dedikoduları yayılmış. Çocuğum işsiz …

Adana’da hidroelektrik santralin kapaklarında erkek cesedi bulundu

Merkez Yüreğir ilçesi Ali Hocalı Mahallesi’ndeki Yüreğir Hidroelektrik Santrali çalışanları, kapaklarda bir ceset olduğunu fark etti.Görevlilerin …

Bayram Bektaş: Eyüpspor’u en iyi şekilde analiz ediyoruz

Bayram Bektaş ve Futbol Gelişim Direktörü Batu Kaplan, basın mensuplarıyla bir araya geldi. İlk olarak Altay maçını değerlendiren Teknik Direktör …

Ankara’daki YHT Garı’nda dev vurgun: Kolin, Cengiz ve Limak’a milyon dolarlar aktı!

Ankara’da imali tamamlanan ve 2016’da hizmete başlayan Ankara YHT Garı için 14 yıllık yolcu garantisi verildi. Seyahat başına 1 buçuk ABD Doları …

Ahmet Hakan’dan İmamoğlu’na: ‘Kıyamam ben sana, yeniden mağdur mu oldun’

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, tarihi Paşabahçe Vapuru’nun Kent Çizgileri tarafından onarımı yapılmasıyla Hürriyet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.