AKP’nin birinci seçilen belediye başkanının şeceresi… Kim bu Mehmet Sekmen

Kamuoyu araştırma şirketi Sonar’ın Haziran 2022 anketiyle büyükşehir ve ilçe belediye başkanları kendi seçmenleri nezdinde sorgulandı ve aldığı oran ile ilk 10’a giren belediye başkanları belirlendi. Sonar’ın araştırmasına göre AKP’li belediyeler arasındaki en başarılı isim Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen oldu.

KİM BU MEHMET SEKMEN

Aktif siyasi hayatına Milli Gençlik Vakfı Kartal İlçe Başkanı olarak başlayan Mehmet Sekmen, 1989 yılında Refah Partisi Kartal İlçe Başkanlığı görevine getirildi. 1992 yerel seçimlerinde Samandıra Belediye Başkanlığına seçildi. 27 Mart 1994 yerel seçimlerinde Kartal Belediye Başkanı oldu. 1999 seçimlerinde tekrar kazanarak Kartalda 2. Dönem Belediye Başkanlığı yaptı.

ERDOĞAN İLE TANRIVERDİ’Yİ TANIŞTIRAN İSİM

Gazeteciler Caner Taşpınar ve Ersin Eroğlu’nun kaleme aldığı “Gölge Ordu-SADAT’ın Sır Perdesi Aralanıyor” adlı kitapta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile SADAT kurucusu Adnan Tanrıverdi’yi Mehmet Sekmen’in tanıştırdığı ayrıntısına yer verildi. Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Belediye Başkan adaylığı sürecinde gerçekleşen tanışma Gölge Ordu kitabında şöyle anlatıldı:

“Araç, Maltepe’deki 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı önünde durdu.

Yolculuk boyunca komşusunu anlatmıştı, elbette öncesinde de…

Rakipleri sahada seçim çalışması yaparken, o Tugay Komutanı ile tanışmak istiyordu.

Komutanın odasına girdi, uzun yıllar sürecek olan “davadaşlığın” ilk selamını vermiş oldu.

Türkiye’nin büyük bir değişime sürüklendiği dönemdi, yıl 1994’tü…

Onları bir araya getiren kişi, yani komşu, dönemin Samandıra Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, olacakları tahmin bile edemezdi.

Tek dileği partisinde yıldızı parlayan ismi, Tayyip Erdoğan’ı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı koltuğuna oturtmaktı.

Komutan da Erdoğan’ı heyecanla bekliyordu, sonuçta kendisine yakın bulduğu partinin adayıydı.

Her iki tarafın da mutlu ayrıldığı bir buluşma yaşandı.”

ERDOĞAN İLE BAĞINI HİÇ KOPARMADI

2002 yılında yapılan genel seçimlerde 22.Dönem İstanbul milletvekilliğine seçilen Mehmet Sekmen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bağını hiç koparmadı. Mehmet Sekmen, TBMM’de sırasıyla Plan Bütçe Komisyonu, Çevre Komisyonu ve Bayındırlık Komisyonunda görevler yaptı.

2003-2005 arası Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkanlığı Danışma Kurulu Üyeliği yaptı. 27 Temmuz 2007 seçimlerinde 23. Dönem İstanbul Milletvekilliğine seçildi. Bu zaman aralığında sırasıyla Güney Anadolu Bölge Koordinatörlüğü, Erzurum’unda içinde olduğu Doğu Anadolu Bölge Koordinatörlüğü yaptı.

AKP Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcılığı ve Karadeniz Bölge Koordinatörlüğü görevlerinde bulundu.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde AKP Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

İYİ PARTİ İL BAŞKANI’NA KÜFÜR

AKP’li Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, İYİ Parti Erzurum İl Başkanı Melih Kırkpınar’a katıldığı bir televizyon programında “p..evenk” diye hakaret etti.

Yayına telefonla bağlanan AKP’li başkan Sekmen ile İYİ Parti İl Başkanı Kırkpınar arasında ağız dalaşı olunca Sekmen telefonu kapatmadan hemen önce hakaret etti. Hakareti duyan program sunucusu toparlamaya çalışsa da gerginlik görüşme bitince sonlanabildi.

YEĞENE ÜÇ MAAŞ

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in yeğeni olan İbrahim Sekmen, belediyenin Kaynak Geliştirme ve İştirakler Daire Başkanı olarak görev yaptığı ve üç maaş aldığı ortaya çıkmıştı. Belediyenin iştiraki olan Palandöken Yatırım A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanvekili olan İbrahim Sekmen, aynı zamanda bu şirketin Genel Müdürü.

Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in Özel Kalem Müdürü Hasan Şahin de belediyeden üç maaş birden alan isimlerden. Şahin, Özel Kalem Müdürü olmanın dışında aynı zamanda Genel Sekreter Yardımcılığı kadrosunda bulunuyor. Belediyenin iştiraki olan ÇETAŞ’ın yönetim kurulu başkanı da yine Özel Kalem Müdürü Hasan Şahin.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi’ndeki torpilli kadrolar bunlarla sınırlı değil. Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in kardeşinin kayın biraderi Mahmut Bektaş da belediyede Protokol Müdürü olarak yüksek mevkide görev yapıyor. Üstelik Bektaş’ın bu göreve atanması için usulsüz bir yöntem kullanıldı ve konu Sayıştay raporlarına yansıdı. Mayıs 2014’te özel kalem müdürlüğü kadrosuna açıktan atanan Bektaş, yasadaki “25 yaşını doldurmamış olma” hükmü hiçe sayılarak 45 yaşını doldurmuş olduğu halde zabıta yapıldı. Bektaş, bu görevi ise hiç yapmadan Protokol Müdürlüğü’ne terfi ettirildi.

Related Posts

‘AK Parti aile partisi olduğu için istifa ettim’

Batman’da Hasankeyf Belediyesi Başkanvekili Abdullah Tarhan, “Çocuğumu işe almadıkları için istifa ettiğim dedikoduları yayılmış. Çocuğum işsiz …

Adana’da hidroelektrik santralin kapaklarında erkek cesedi bulundu

Merkez Yüreğir ilçesi Ali Hocalı Mahallesi’ndeki Yüreğir Hidroelektrik Santrali çalışanları, kapaklarda bir ceset olduğunu fark etti.Görevlilerin …

Bayram Bektaş: Eyüpspor’u en iyi şekilde analiz ediyoruz

Bayram Bektaş ve Futbol Gelişim Direktörü Batu Kaplan, basın mensuplarıyla bir araya geldi. İlk olarak Altay maçını değerlendiren Teknik Direktör …

Ankara’daki YHT Garı’nda dev vurgun: Kolin, Cengiz ve Limak’a milyon dolarlar aktı!

Ankara’da imali tamamlanan ve 2016’da hizmete başlayan Ankara YHT Garı için 14 yıllık yolcu garantisi verildi. Seyahat başına 1 buçuk ABD Doları …

Ahmet Hakan’dan İmamoğlu’na: ‘Kıyamam ben sana, yeniden mağdur mu oldun’

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, tarihi Paşabahçe Vapuru’nun Kent Çizgileri tarafından onarımı yapılmasıyla Hürriyet …

Salman Rüşdi’ye yönelik taarruza reaksiyon gösteren İngiliz muharrir JK Rowling’e mevt tehdidi

Hint asıllı İngiliz muharrir Salman Rüşdi’nin geçtiğimiz Cuma günü ABD’nin New York kentinde katıldığı bir konferans sırasında bıçaklı taarruza …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.