AK Parti Küme Başkanvekili Ünal’dan Twitter açıklaması

AK Parti Meclis Küme Başkanvekili Becerikli Ünal, Kanal7 ekranlarında Başşehir Kulisi programında Mehmet Acet’in sorularını yanıtladı. 

Uzman Ünal’ın açıklamalarından satır başları:

Geçtiğimiz günlerde ABD Sözcüsü bu hususta bizimde düzenleme yapmamız kaçınılmaz dedi. Dijital hizmetler yasası büyük ağ sağlayıcılarını kapsıyor. Büyük mecralar büyük ağ sağlayıcı olarak tanımlıyor. Avrupa Birliği internet ortamına ait iki tane kırmızı çizgi koydu. Biri terörle ilgili başkası de dezenformasyonla çaba. İnsan gerçeği kaybederse her şeyi kaybeder. Dezenformasyon tek başına palavra haber değil, tek başına karalama değil. Burada Twitter’ın koordine ziyanlı içerik olarak tanımladığı şey organize faaliyetlerdir.

“TÜRKİYE YÜZDE 49 ORAN İLE DEZENFORMASYONA MARUZ KALIYOR”

Algıyı değiştirmek bir hususta gerçekliği değiştirmek ve kendi yapay gerçekliğini oluşturmak için yapılan bir süreç. Birçok ülke kendisine yönelik dezenformasyonundan rahatsızlığını lisana getirdi. Yüzde 49 ile Türkiye dezenformasyona maruz kalıyor. Dezenformasyon ne üzerinden yapılıyor, bilgi üzerinden yapılıyor.

Artık şayet bilgi ve haber gerçekliğini kaybederse birey özgün kanaatini nasıl oluşturacak? Avrupa’yı nasıl örnek aldık. Toplumsal medya yasasını daha evvel çıkarmıştık. Toplumsal medya platformlarının hukuksal ofis açmalarıydı. Bir ülkenin maddelerini tanımanız demek o ülkenin egemenlik hakkını tanımanız demektir. Bizim yaptığımız düzenlemenin üzerinden 1 yıl geçtikten sonra çıkan aksaklıkları gördük. 

DEZENFORMASYON HATASI NEDİR?

Paylaşım yapanlara mahpus cezası diye manşet attılar. Artık bu tutum sıkıntılı bir tutum. Bu tek başına cürüm teşkil etmiyor. Dezenformasyon hatası için 3 kademeli yaptık. Yalnızca halk ortasında telaş ve panik yaratmak özel emeliyle birinci koşul. Yalnızca bunun olması kâfi mi? Hatanın teşekkülü için kâfi değil. Bu özel hedefle şunu da yapması gerekiyor kamu nizamı ile ilgili gerçeğe karşıt bilgiyi yaymak. Bu da kâfi değil, bir de bunu alenen yaymak. İşte bu üçü olduğunda dezenformasyon cürmü oluyor. 

CHP Genel Lideri’nin Tipken Vakfı ile ilgili açıklamaları bu yasaya giriyor mu? Bu yasaya nazaran cürüm teşkil etmiyor. Bu yasaya nazaran Kılıçdaroğlu’nun paylaşımının cürüm teşkil edip etmediğine yargı karar verecek. 

Biz burada şunu yaptık, işte koordineli ziyanlı aktiflik diye tanımladığı Twitter’ın, dezenformasyon cürmünü teşkil eden ögeleri bir unsurda bir ortaya getirerek, dezenformasyonu bağımsız bir cürüm olarak tanımladık. 

ERDOĞAN MAHPUSA GİDERKEN NE DEDİ?

20 yıldan beri bu muhalefetin sesini kim kısabilmiş ya! Bunların sesi ne vakit kısıldı? Düşünün Recep Tayyip Erdoğan bir şiir okuduğu için mahpusa gönderildi. Ve Erdoğan mahpusa giderken ne dedi? Ben devletime küsmem dedi. 

Dezenformasyon düzenlemesi asla siyasi bir düzenleme değildir. Dezenformasyon hatası bir bireye karşı işlenirse ne olacak? Bunu uzun mühlet tartıştık. Adalet Bakanlığı bu mevzuda haklı bir münasebet sundu. Bireye karşı işlenen kabahatler aslında düzenlenmiş. 

TWİTTER’A VERİLEBİLECEK CEZALAR

Muhakkak hatalara ait olarak isimli mercilere bilgi verme zaruriliği getirdik. Mahkeme, Twitter’dan bilgi istediğinde isimli mercilere bilgi vermezse bant daraltma getiriliyor. Reklam yasağı da getiriliyor. Twitter bir ofis açtı, bir temsilci atadı fakat şuana kadar bir muhataplık oluşmadı. Yeni düzenleme ile birlikte biz temsilciliklerle ilgili hususu da tekrar Türk hukukuna karşı kayıtsız hallerini engellemek için kaideler getiriyoruz. 

Twitter Elon Musk’a bot hesapları bildirmedi, bunları bildirmediği sürece Elon Musk satın almayacağım dedi. Twitter kendi kurallarını kendisi koyuyor. Instagram dün Abdullah Çatlı’nın annesi rahmete kavuştu, bununla ilgili yasak uyguladı. Twitter, YPG’nin ele başına mavi tik verirken Türkiye’deki politikleri kısıtlamakla tehdit ediyor. Ben vatandaşlarımın haklarını kendi iç hukukumla bu ağlarda korumak zorundayım. Kimse Twitter’ı savunmaya kalkışmasın. Buraların bütün dünyanın yaptığı üzere ABD 6 ayda bir bunları kongreye çağırıyor ve hesap soruyor. 

 

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Suudi Arabistan’da Twitter kullanan kadına 34 yıl hapis cezası

İngiltere’de Leeds Üniversitesinde doktora öğrencisi olan ve tatil için ülkesi Suudi Arabistan’a dönen Salma al-Shehab, Ocak 2021’de tutuklandı …

‘AK Parti aile partisi olduğu için istifa ettim’

Batman’da Hasankeyf Belediyesi Başkanvekili Abdullah Tarhan, “Çocuğumu işe almadıkları için istifa ettiğim dedikoduları yayılmış. Çocuğum işsiz …

Adana’da hidroelektrik santralin kapaklarında erkek cesedi bulundu

Merkez Yüreğir ilçesi Ali Hocalı Mahallesi’ndeki Yüreğir Hidroelektrik Santrali çalışanları, kapaklarda bir ceset olduğunu fark etti.Görevlilerin …

Bayram Bektaş: Eyüpspor’u en iyi şekilde analiz ediyoruz

Bayram Bektaş ve Futbol Gelişim Direktörü Batu Kaplan, basın mensuplarıyla bir araya geldi. İlk olarak Altay maçını değerlendiren Teknik Direktör …

Ankara’daki YHT Garı’nda dev vurgun: Kolin, Cengiz ve Limak’a milyon dolarlar aktı!

Ankara’da imali tamamlanan ve 2016’da hizmete başlayan Ankara YHT Garı için 14 yıllık yolcu garantisi verildi. Seyahat başına 1 buçuk ABD Doları …

Ahmet Hakan’dan İmamoğlu’na: ‘Kıyamam ben sana, yeniden mağdur mu oldun’

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, tarihi Paşabahçe Vapuru’nun Kent Çizgileri tarafından onarımı yapılmasıyla Hürriyet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.