AB’den Sırbistan’a ‘Rusya’ya yaptırım yapın’ daveti

AB Dış Münasebetler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB Dışişleri Bakanları Toplantısı bitiminde düzenlediği basın toplantısında, bugünkü görüşmede Rusya-Ukrayna Savaşı’nın yanı sıra yüklü olarak Batı Balkan ülkelerinin AB süreçlerini de ele aldıklarını söyledi.

Toplantının bir kısmına Sırbistan, Arnavutluk, Kosova, Kuzey Makedonya, Bosna Hersek ve Karadağ dışişleri bakanlarının da katıldığını hatırlatan Borrell, AB adayı ülkelerin dış siyasette AB ile uyumlu davranması gerektiğini belirtti.

Borrell, Sırbistan’ın ismini vererek Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle Rusya’ya uygulanan yaptırımlara dahil olmasını talep etti.

Josep Borrell, “(Rusya Devlet Lideri Vladimir) Putin rejimi ile yakın ilgileri sürdürmek artık AB ile ortak bir gelecek inşa etme fikriyle uyumlu değil. İkisi tıpkı anda olmaz. Bugün Ukrayna savaşı konusunda tarafsız olmak yanlış bir kavram. Bir ülke başkasını işgal etti.” dedi.

Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile AB’ye iştirak müzakerelerinin hemen başlatılması gerektiğini vurgulayan Borrell, bu mevzudaki Bulgaristan mahzurunun 1 Temmuz’da sona erecek Fransa’nın periyot başkanlığı içinde aşılamaması halinde “ciddi sorun” teşkil edeceğini kaydetti.

Borrell, bu sorunun çözülememesini “Rusya’ya verilmiş” ikram olarak kıymetlendirdi.

Bosna Hersek’in birliğine verdikleri değeri bir sefer daha vurgulayan Borrell, Sırp entitesinin devlet kurumlarını tahrip etmesine atıf yaparak, bunu, Avrupa perspektifiyle bağdaşmayacak bir durum olarak nitelendirdi.

Ukrayna’nın AB başvurusu incelemesi “ışık hızında” ilerliyor

Ukrayna’ya AB takviyesinin devam edeceğini taahhüt eden Borrell, AB’nin yaptığı 2 milyar avroluk askeri yardımın “buz dağının görünen yüzü” olduğunu, üye ülkelerin çok daha fazlasını yaptığını tabir etti.

Ukrayna’nın AB adaylık sürecinin çok süratli ilerlediğini kaydeden Borrell, Ukrayna, Gürcistan ve Moldova’nın adaylık müracaatlarını süratle incelediklerini, AB Kurulunun görüşünü hazırladıklarını aktardı.

Borrell, “Bizim standartlarımızla çok süratli biçimde yakında AB Kurulu’na görüşümüzü sunacağız. Olağanda bu süreç yıllar alır. Ukrayna kelam konusu olduğunda AB Komitesinin görüşünü hazırlamak öbür süreçlerle karşılaştırıldığında ışık suratında ilerliyor.” diye konuştu.

Related Posts

RTÜK’ten kanallara Mabel Matiz telefonu

Şarkıcı Mabel Matiz’in ‘Karakol’ isimli şarkısı yayınlandı. RTÜK Üyesi İlhan Taşcı, şarkının klibiyle ilgili “RTÜK, Mabel Matiz’in son şarkısı …

Fransa’da enflasyon son 31 yılın tepesinde

Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (INSEE), fiyat artışlarına ait haziran ayı öncü datalarını yayımladı.Buna nazaran …

İngiltere Savunma Bakanı Wallace: Putin, kısa uzunluk sendromlu bir mecnun

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin hakkında enteresan açıklamalarda bulundu. “Kısa uzunluklu bir adam …

Almanya’da yoksulluk 30 yılın tepesine çıktı

Koronavirüs pandemisi ve akabinde patlak veren Rusya-Ukrayna savaşı ile dünya ekonomik darboğaza girdi. Enerji ve besinde arka arda kendini …

AKP’nin birinci seçilen belediye başkanının şeceresi… Kim bu Mehmet Sekmen

Kamuoyu araştırma şirketi Sonar’ın Haziran 2022 anketiyle büyükşehir ve ilçe belediye başkanları kendi seçmenleri nezdinde sorgulandı ve aldığı …

Müşterilerin parasıyla ‘lüks’ yaşayan sigortacı hakim karşısında: ‘Bahis oynadım ve kaybettim’

BOLU’DA YAKALANDI Yatırım yaptığını düşünen müşteriler, bir müddet sonra dolandırıldıklarını anlayınca polise başvurdu. Polis grupları, Murat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.