ABD’de beş ayda okullara düzenlenen silahlı ataklarda 27 kişi öldü

ABD’de her yıl okullara onlarca silahlı taarruz düzenleniyor, ataklar sonucunda yüzlerce kişi hayatını kaybediyor.

ABD Deniz Yüksek Lisans Okulunun Ulusal Savunma ve Güvenlik Merkezi’ndeki “K-12 Okul Saldırıları” bilgi tabanının baş araştırmacısı David Riedman, yılbaşından bu yana okullara düzenlenen silahlı hücumlar sonucunda 27 kişinin hayatını yitirdiğini söyledi.

ABD Federal Soruşturma Ofisinin (FBI) yayımladığı rapora nazaran, 2021’de tıpkı sebeple saldırganlar hariç 103 kişi öldü, 140 kişi yaralandı.

Raporda, 2021’deki taarruz olaylarının (243) 2020’ye (164) nazaran yüzde 48 arttığı belirtildi.

Öte yandan, 2021’de okul hücumlarında ölenlerin sayısının son beş yılın en yükseği olduğu bildirildi.

Taarruzlarda hayatını kaybedenlerin sayısı 2020’ye oranla 2021’de yüzde 171 arttı.

ABD’deki en büyük okul taarruzları

Son olarak dün, ABD’nin Teksas eyaletindeki bir okula düzenlenen silahlı atakta, ilkokuldan 18 çocuk ile 2 yetişkin ve saldırgan dahil şu ana kadar 21 kişi öldü.

Hücumun, Teksas tarihinde en ölümcül okul saldırısı olduğu kaydedilirken, 2012’de 28 kişinin öldürüldüğü Connecticut’taki Sandy Hook ilkokulu saldırısından sonra ülkedeki ikinci büyük atak olduğu belirtiliyor.

Mayıs 2018: Houston bölgesindeki bir liseye atak düzenleyen 17 yaşındaki biri 10 kişiyi öldürdü. Saldırgan, cinayetle suçlandı.

Şubat 2018: Florida, Parkland’deki okulda meydana gelen taarruzda 14 öğrencinin yanı sıra 3 işçi ömrünü yitirdi, çok sayıda kişi yaralandı. Cinayetle suçlanan şüphelinin 20 yaşında olduğu belirtildi.

Ekim 2015: Oregon’daki bir okulda 9 kişiyi öldürüp, 9’unu yaralayan saldırgan daha sonra kendi ömrüne da son verdi.

Aralık 2012: 19 yaşındaki bir adam Connecticut, Newtown’daki meskeninde annesini öldürdükten sonra yakındaki Sandy Hook İlkokuluna silahlı atak düzenledi. Saldırgan, 20 öğrenci ve 6 öğretmeni öldürdükten sonra kendisini vurdu.

Nisan 2007: Blacksburg, Virginia’daki yerleşkede 32 kişiyi öldüren 23 yaşındaki öğrenci, kendisini de öldürdü. Olayda birçok kişi yaralandı.

Mart 2005: 16 yaşındaki bir öğrenci, Minnesota’daki konutlarında büyükbabasını ve onun arkadaşını öldürdü, akabinde yakındaki Red Lake Lisesine gitti ve burada kendini vurmadan evvel beş öğrenciyi, bir öğretmeni ve bir güvenlik görevlisini öldürdü.

Nisan 1999: Colorado, Littleton’daki okulda iki öğrenci 12 arkadaşını ve bir öğretmeni öldürdü ve kendilerini öldürmeden evvel birçok kişiyi de yaraladı.

Related Posts

Ahmet Davutoğlu’ndan yıllar sonra gelen itiraf: Keşke AK Parti’ye veda ederken o konuşmayı yapmasaydım

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, katıldığı bir canlı yayında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, Ak Parti’den ayrılma …

Sığınmacıları haber yapan tutuklu Hasan Tolga Balcılar gazeteci hastaneye kaldırıldı

Osmaniye’de sığınmacı kampından kaçan Afganların haberini yapan, ardından halkı kin ve nefrete sürükleme suçundan tutuklanan açlık grevindeki …

530 böceğin sergilendiği müzeye yoğun ilgi

Orman varlığını artırmak amacıyla yoğun ağaçlandırma çalışmaları yürüten ve çıkan yangınlarda daha fazla alanın yanmaması için cansiparane görev …

Diyarbakır’da araba takla atıp diğer bir aracın üzerine düştü: 4’ü çocuk 10 yaralı

Kaza, Kayapınar ilçesi Mahabad Bulvarı 75. Yol üzerinde meydana geldi. Edinilen bilgilere nazaran, 21 ABR 276 plakalı araba kavşaktaki kaldırıma …

Avrupa Birliği Gazze’deki ateşkesten şad

Mısır’ın ateşkesteki kolaylaştırıcı rolünün takdirle karşılandığı söz edilen açıklamada, sivillerin vefatıyla ilgili kapsamlı soruşturma daveti …

Mustafa Yalçıner: ODTÜ’ye ‘Devrim’ yazısı Türkiye’nin muhtaçlığını vurgulamak için yazıldı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) rektörlüğünün engellemek istediği mezuniyet merasimi evvelki gün İhtilal Stadyumu’nda gerçekleştirildi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.